2023. augusztus 30., szerda

Mi okoz magasvérnyomást?

Ijesztő, egyben rendkívül elgondolkodtató adat, hogy az előrejelzések szerint 2025-re világszerte 1,5 milliárd embert fognak magas vérnyomással kezelni, az ebből adódó a szív- és érbetegségek pedig már most is vezető helyen állnak a halálozási listán. Mi okoz magas vérnyomást?

Tartósan a 140/90 higanymilliméter feletti vérnyomás már betegségnek nevezhető. Okozhatja a túlzott sóhasználat, a nátriumban gazdag tartósított húskészítmények fogyasztása, a testmozgás hiánya, az elhízás, továbbá a stresszes életmód. Csak ront a helyzeten, hogy előszeretettel fogyasztunk olajban sült ételeket, használunk egészségtelen főzőzsiradékokat, öntjük rá salátáinkra a majonézt, a kávé és az alkohol mértéktelen fogyasztásáról már nem is beszélve.

Időszakos is lehet

A magas vérnyomás néha csak átmeneti „vendég”, ilyenkor valamilyen káros anyag fogyasztása idézi elő. Ilyenek a kortizon tartalmú készítmények, egyes fájdalomcsillapítók, fogamzásgátlók, kábítószerek (például a kokain és amfetamin), valamint az energiaitalok, amiknek rendkívül magas a koffeintartalma. A túlzásba vitt kávézás is kiválthat magas vérnyomást, az agyonsózott ételek ugyancsak felelőssé tehetők a hipertóniáért. Elég csak felfüggeszteni ezeknek az anyagoknak fogyasztását, és a tünetek maguktól is elmúlnak. Persze nem könnyű lemondani kedvenc chipsünkől vagy rágcsálnivalóinkról, ám a folyamatos só-függésért cserébe túl nagy árat fizethetünk.

Komoly rizikófaktor

A magas vérnyomást olykor csak egy szívrohamot követően válik nyilvánvalóvá, esetleg valamilyen szemprobléma esetén merül fel a gyanúja, hiszen miatta akár érkárosodás alakulhat ki a szemben, ami látásromlást von maga után. A betegség egyéb szervek állapotát is nagymértékben befolyásolja: szövődményeként károsodhatnak a vese erei, ha pedig az agyi erek is érintettek, nagy esélyünk van arra, hogy stroke vagy agyvérzés áldozataivá válunk. Az is figyelmeztető lehet, ha gyakran fáj a fejünk, állandóan zúg a fülünk, időnként minden különösebb ok nélkül ránk tör a gyengeség gyakran.

Magas vérnyomás kezelése

A magas vérnyomás kezelésének legegyszerűbb módja az életmódváltás, a helyes táplálkozás és testsúly csökkentése. Talán megdöbbentő, de 10 kiló mínusz akár 5 higanymilliméter vérnyomás csökkenéssel jár. Komoly segítséget nyújt szervezetünknek a rezveratrol, amelynek kimagasló a szívvédő hatása, védelmet nyújt a szívinfarktus ellen. Nagyobb mennyiségben a vörös szőlő héja és magja tartalmazza.

2023. augusztus 20., vasárnap

Bélrendszerünk gonosz albérlői

A paraziták olyan apró szörnyecskék, amiket a legtöbbünk magában hordoz, és akaratlanul nevelget, táplál. Cserébe hasmenést, puffadást és számos betegséget okoznak.

Hogy kerülnek a szervezetünkbe?

Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy bárhonnan: a természetes vizekből, a forralás nélkül fogyasztott ivóvízből, a mosatlan zöldség, gyümölcs, de a nem teljesen átsült húsok is okozhatnak parazitafertőzést. A gyerekeknél a homokozót és a háziállatokat is potenciális veszélyforrásnak tekinthetjük, ha az alapos kézmosás elmarad a játék után.

Okozhat hasmenést a parazita?

A paraziták több évig is élhetnek a szervezetünkben, így újra és újra okozhatnak olyan panaszokat, amelyeket nem feltétlen kapcsolunk össze a parazitafertőzéssel, inkább tulajdonítunk gyomorrontásnak. A parazitafertőzés jele lehet a hasmenés, aminek során az ásványi anyagok mellett az A-, D-, E-, K-vitaminok is kiürülnek a szervezetünkből. Ezek a vitaminok különösen fontosak egy fejlődésben lévő szervezet számára.

Mit tehetünk ellene?

A fertőzés általában később, 1-2 hét után derül ki, amikor jellemzően sok időt töltünk a mellékhelyiségben. A kórokozók szaporodásának kedvez a szénhidrátban gazdag táplálkozás, így érdemes a tészta- és kenyérféléket egy ideig mellőzni, vagy legalább csökkenteni a mihamarabbi gyógyulás érdekében. Azon kívül, hogy orvosunkkal konzultálunk, jó tudni, hogy a fokhagyma, mint általános fertőtlenítő szer is segíthet, de csodát ne várjunk. Ha szeretnénk mihamarabb megszabadulni a nem kívánt élősködőktől, akkor pucoljuk ki bélrendszerünket, és tegyük ki mihamarabb a hívatlan albérlőket egy parazitairtó kúrával.

2023. augusztus 10., csütörtök

Az egészséges életmód alapelvei

Az egészséges életmód kialakítása egy folyamat eredményeként jön létre. E folyamatban több tényező is fontos szerepet játszik. Az egészséges életmód feltételeként általában 8 alapelvet szoktak említeni, melyek együttesen a testi-lelki harmónia megteremtését szolgálják.

Út a harmonikus élet felé - relaxáció

Táplálkozás

„Ételed legyen orvosságod, és orvosságod legyen ételed.” Hippokratész

A táplálkozás nem élvezeti forrás. Testünk egészségi állapotát a legközvetlenebb módon a táplálkozással tudjuk befolyásolni. A táplálkozás célja a test karbantartása, és az egészség megőrzése. Ezért az ételek kiválasztásánál nem az étel finomsága, élvezetessége az elsődleges szempont, hanem az hogy mennyire szolgálja a test egészségét. A táplálkozásnak vannak szabályai, melyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. Így például a gyümölcs-, zöldség- és gabonafogyasztásnak, a fűszerezésnek, az étel elkészítésének, az evés módjának és a folyadékfogyasztásnak is vannak szabályai. Ezekről a szabályokról még fogsz tőlünk hallani.

Mozgás

Az emberi szervezet mozgásra van tervezve, ha nem mozog, leépül. A rendszeresen végzett mozgás jót tesz a testi-lelki egészségünknek. A mozgás javítja az állóképességünket, a teljesítőképességünket, általa kitartóbbá válunk. Létfontosságú az egészség megőrzése szempontjából, és döntő szerepe van az ideális testsúly elérésében és megtartásában. Mindenfajta testedzésnek meg vannak a saját szabályai, de vannak általános érvényű szabályok is. Például tévesen terjedt el az a nézet, hogy „fájdalom nélkül nincs eredmény”. A testünk egészsége érdekében, soha ne eddzünk kimerülésig, és inkább könnyed mozgásfajtákat válasszunk. Az egészséges életmód szerves része a mozgás, így mindenkinek célszerű megtalálnia a számára megfelelő mozgásformát.

Víz

„A víz nemcsak tükrözi, hogy milyenek vagyunk – a víz az élet forrása.” Masaru Emoto

Az emberi test 70 százaléka víz. Az egyik legfontosabb tényező az egészségünk megőrzése szempontjából a kiváló minőségű és kellő mennyiségű víz elfogyasztása. Az ideális testsúly megőrzéséhez és eléréséhez, a fizikai teljesítőképesség megtartásához létfontosságú a víz. A víz szinte minden biológiai, mechanikai és kémiai folyamathoz hozzájárul, ami a testben végbe megy. A belső folyamatok mellett a víz külső használata is létfontosságú és gyógyító erejű. A vízfogyasztásnak is meg vannak a szabályai. Fontos a megfelelő minőség, mennyiség és hogy az étkezéseinket és a folyadékfogyasztásunkat összeegyeztessük (étel-ital szétválasztása), valamint, hogy az ételeink készítéséhez milyen vizet használunk.

Napfény

„A szeretet úgy árad, mint a napfény, csöndesen, és állandóan – egyedül a maga csodatevő hevétől.” Hekler Antal

A Nap végigkíséri az ember életét, a fény erejével teremt minden nap. Ritmust és ciklikusságot ad az emberi életnek, mérhetővé teszi az időt. A napfény az élet alapvető mozgatórugója, nélkülözhetetlen a növények oxigéntermeléséhez, az elvetett mag kikeléséhez, az ember szervezetében képződő vitaminok beépüléséhez, vagyis a napfény maga az élet. A napfény alapvetően befolyásolja fizikai és lelki állapotunkat, tartós hiánya beteggé tesz. Az emberi szervezet D-vitamin termelésében kulcsfontosságú szerepe van, emellett immunerősítő és fertőtlenítő hatása is van. Az embernek minden nap szüksége van napfényre, ezért nagyon fontos a rendszeres napon tartózkodás. Amikor hét ágra süt a nap, érdemes időt tölteni a szabadban.

Levegő

„Aki uralja a légzését, uralja az életét.” (ókori bölcsesség)

A világot felépítő négy őselem, a Föld, a Tűz, a Víz és a Levegő együtt teszi lehetővé az életet bolygónkon. Minden élőlénynek szüksége van levegőre. Élelem nélkül három hétig, víz nélkül 2-3 napig, levegő nélkül pedig mindössze pár percig képes élni az ember.
Levegőre van szükségünk az energia előállításához és a bevitt táplálék elégetéséhez is. A jó minőségű levegő jó hatással van a szervezetre. Az agy jobb oxigénellátása, a jobb alvásminőség mellett érdemes kiemelni a levegő lelkiállapotra gyakorolt hatását is. A légzés tudatos irányításával javítani lehet a hangulatot, a koncentrálóképességet, csökkenteni lehet a stressz hatásait. Éppen ezért a légzés irányításának a meditációs gyakorlatokban is alapvető szerepe van. Testünk oxigén ellátását és tüdőnk munkáját többek között helyes légzéssel, légző gyakorlatokkal, énekléssel, mozgással, jó testtartással és szellőztetéssel támogathatjuk.

Helyes ritmus és pihenés

„Mindig váltani az élet ritmusát. Tudatosan és figyelmesen cserélni munkát és pihenést (…)” Márai Sándor

A természet részeként fontos, hogy az ember figyelembe vegye a természeti törvényeket és összhangban legyen azokkal. Mint ahogy a nappalokat felváltják az éjszakák, ugyanúgy az embernek is szüksége van a munka után pihenésre is. A pihenés a napi ritmus része. Jó, hogy ha olyan munkát végzünk, amiből tudunk töltődni, de ebben az esetben is ugyanolyan fontos, hogy a cselekvést pihenés kövesse. Szükség van olyan időszakra, amikor lazítunk, és elengedjük magunkat. A pihenés ugyanakkor nem csak passzív lehet, vannak aktív formái is (például: séta, kirándulás, kikapcsolódás, …). Fontos, hogy megismerd a saját ritmusod és megtaláld a számodra megfelelő pihenési módot.

Mértékletesség

Ha lakomában van részünk a hét minden napján, akkor biztosak lehetünk abban, hogy még van mit tanulnunk a mértékletességről. De mit is jelent a mértékletesség? A mértékletesség a szervezet számára káros élelmek teljes mellőzését, emellett a hasznos és építő táplálékok mértékletes fogyasztását jelenti. A mértékletesség a táplálkozáson kívül az élet más területeire is érvényes, így például a munkára, sportra, pihenésre, stb. Azt nekünk kell kitapasztalnunk, hogy mennyi az a mérték, ami valóban jót tesz nekünk. Sem a mértéktelen, sem az elégtelen táplálkozás nem vezet egészséghez. Így az egészséges életmód szempontjából a mértékletesség fogalma valójában önuralmat is jelent. Tudni kell nemet mondani.

Lelki egyensúly

„A lelki béke abból származik, ha megértjük és elfogadjuk, hogy kevesen látják pont olyannak a világot, mint amilyennek mi.” Andrew Matthews

A lelki egyensúly nagyon fontos feltétele az egészség megőrzésének. A harmónia megteremtéséhez belső munkára van szükség, amely során önismeretre teszünk szert. Így kerülünk egyre közelebb a testi-lelki egészséghez. A lelki egyensúly eléréséhez fontos tudni, hogy minden, ami történik velünk, az a lehető legjobb dolog, ami éppen akkor történhet.