A paraziták olyan apró szörnyecskék, amiket a legtöbbünk magában hordoz, és akaratlanul nevelget, táplál. Cserébe hasmenést, puffadást és számos betegséget okoznak.
Hogy kerülnek a szervezetünkbe?
Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy bárhonnan: a természetes vizekből, a forralás nélkül fogyasztott ivóvízből, a mosatlan zöldség, gyümölcs, de a nem teljesen átsült húsok is okozhatnak parazitafertőzést. A gyerekeknél a homokozót és a háziállatokat is potenciális veszélyforrásnak tekinthetjük, ha az alapos kézmosás elmarad a játék után.
Okozhat hasmenést a parazita?
A paraziták több évig is élhetnek a szervezetünkben, így újra és újra okozhatnak olyan panaszokat, amelyeket nem feltétlen kapcsolunk össze a parazitafertőzéssel, inkább tulajdonítunk gyomorrontásnak. A parazitafertőzés jele lehet a hasmenés, aminek során az ásványi anyagok mellett az A-, D-, E-, K-vitaminok is kiürülnek a szervezetünkből. Ezek a vitaminok különösen fontosak egy fejlődésben lévő szervezet számára.
Mit tehetünk ellene?
A fertőzés általában később, 1-2 hét után derül ki, amikor jellemzően sok időt töltünk a mellékhelyiségben. A kórokozók szaporodásának kedvez a szénhidrátban gazdag táplálkozás, így érdemes a tészta- és kenyérféléket egy ideig mellőzni, vagy legalább csökkenteni a mihamarabbi gyógyulás érdekében. Azon kívül, hogy orvosunkkal konzultálunk, jó tudni, hogy a fokhagyma, mint általános fertőtlenítő szer is segíthet, de csodát ne várjunk. Ha szeretnénk mihamarabb megszabadulni a nem kívánt élősködőktől, akkor pucoljuk ki bélrendszerünket, és tegyük ki mihamarabb a hívatlan albérlőket egy parazitairtó kúrával.