Amerikai kutatók olyan természetes fehérjecsoportot találtak, ami segít kivédeni a vírusokat. A felfedezés hatásosabb kezelési módszerekhez vezet. Tenyésztett emberei sejteken a Howard Hughes Orvosi Intézet (HHMI) kutatói azt találták, hogy ezen fehérjék antivirális hatásukat a vírusszaporodás gátlásán keresztül fejtik ki.
A felfedezés, melyet a Cell című újság csütörtöki online számában közöltek, hatásosabb antivirális gyógyszerek fejlesztéséhez vezethet, köztük megelőző szerekhez, melyeket az influenza transzmisszió lassítására lehet majd használni. Az influenza vírus, hasonlóan más vírusokhoz, a sejtek fehérjéit használja fel ahhoz, hogy fenntartsa magát. Tanulmányukban a kutatók 120 gént írtak le, melyek szükségesek ehhez.
"Azonban úgy találtuk, vannak ellentétes működésű gének is, amiktől ha megszabadul az influenza, a replikáció fokozódni fog" - írja a munkacsoport vezetője, Stephen Elledge, a Harvard Orvosi Egyetem munkatársa.
Ha megnő ezen fehérjék termelése, a a vírusszaporodás teljes gátlását eredményezi.
"Ez a munka illusztrálja milyen fontos kölcsönhatásban van az öröklött immunválasz és a vírusreplikáció" - mondta Robert Lamb, az illinoisi Északnyugati Egyetem virológusa, aki nem vett részt az említett kutatásban.
Egy meglepő felfedezés szerint, mely a H1N1 vírusra koncentrált, ezek a fehérjék más vírusokat is gátolnak, például a West Nile vírust és a trópusi láz kórokozóját.
"Ezen fehérjék túl nagy mennyisége valószínűleg hosszútávon kedvezőtlen hatásúak, azonban ezt jelenleg még nem tudjuk" - mondta Elledge, megjegyezvén, hogy további kutatások szükségesek annak eldöntésére, hogy ezek a fehérjék képezhetik-e a jövőben antivirális terápia alapját.