2022. október 28., péntek

A fokhagymaleves 100-szor erősebb az antibiotikumnál

A Washingtoni Egyetem egy szakirányú vizsgálat alapján kijelentette, hogy a fokhagyma akár 100-szor is erősebb lehet a hagyományos antibiotikumoknál.

A meghűlés, nátha és még más fertőzések is gyógyíthatók fokhagymalevessel. Napjainkban sokat nőtt a hagyományos antibiotikumokkal szembeni rezisztencia, elsősorban ennek túlzott használata miatt. Sokan szednek antibiotikumot a legegyszerűbb fertőzésekre is, ami miatt ugyanaz a gyógyszer már nem fejti ki hatását a célzott baktériumok ellen.
Épp ellenkezőleg, ezeknek a gyógyszereknek számos káros hatása van, egyesek még rákkeltőek is. Ezért sokan kezdenek visszatérni a természetes gyógymódokhoz, amelyekről sokszor bizonyosodott be hatásosságuk.

A Washingtoni Egyetem egy sor kutatást végzett, melyek során különböző ételek és hagyományos antibiotikumok hatásait vetették össze, ennek kapcsán jöttek rá a fokhagyma antibakteriális és antivirális hatásaira.

A gyógyító fokhagymaleves recept:
– 5 fej bio fokhagyma
– 2 kanál olívaolaj
– 2 kanál vaj
– 2 nagy fej vöröshagyma
– 1 kanál frissen vágott csombor, vagy egy kiskanál száraz, őrölt csombor
– egy csésze tejföl
– egy csésze (250 ml) húsleves
– egy kötés petrezselyem
– egy kiskanál száraz bazsalikom
– egy csésze száraz kenyérkocka

Az összetevőket apróra vágjuk (a kenyéren kívül) és a húslevesben megfőzzük. Miután megfőtt, mixerrel jól összekeverjük, míg krémes állagú nem lesz. Ezután hozzáadjuk a tejfölt, majd a tetején ízlés szerint zöld levéllel és kenyérkockákkal tálaljuk.
Egy másik recept szerint a hagymát és fokhagymát vajon meg kell dinsztelni, azonban ez nem túl egészséges a szívre. Ha viszont a vajat a leveshez adjuk, ez egy különleges ízt fog kölcsönözni neki, csakúgy, mint az olívaolaj. A diétás variációhoz pedig csak hagyjuk ki belőle a vajat és olajat.
Ajánlott a levest este, forrón fogyasztani, főleg hűlés vagy egyéb fertőzés esetén, de a levesnek betegségmegelőző hatása is van.

2022. október 21., péntek

Rovarokat fognak enni a svájciak

Rovaralapú élelmiszerekkel, egyebek között rovarburgerrel bővül a második legnagyobb élelmiszeráruház-lánc kínálata Svájcban, amely Európában elsőként engedélyezi az ilyen termékek árusítását.

A Coop szerint a fehérjében gazdag lisztkukacból – a lisztbogár lárvája – készülő “húspogácsák” és “fasírtgolyók” augusztus 21-étől lesznek elérhetőek – írta a The Guardian című brit napilap internetes kiadása.

Az Essento nevű svájci start-up által gyártott termékeket az élelmiszeráruház-lánc néhány genfi, berni és zürichi boltjában tudják majd beszerezni a fogyasztók.

A helyi élelmiszerbiztonsági-hatóság szóvivője szerint Svájc az első európai ország, ahol engedélyezik az emberi fogyasztásra szánt rovaralapú élelmiszerek árusítását.

A májusban módosított élelmiszerbiztonsági törvények szerint kizárólag olyan rovaralapú ételeket lehet értékesíteni, amelyek tücsköt, szöcskét, vagy lisztkukacot tartalmaznak.

A törvény szerint a rovarok, amelyeket már régóta alkalmaznak az állattakarmány-gyártásban, négynemzedéknyi – szigorú előírások mentén zajló – tenyésztés után válnak alkalmassá az emberi fogyasztásra. Ez azt jelenti, hogy a helyi termelés beindulására néhány hónapot még várni kell.

Addig is lehetőség van a rovaralapú élelmiszerek behozatalára, amelyet szigorú feltételekhez kötnek.

2022. október 14., péntek

Mit érdemes enni ha elkaptad a koronavírust

Egy táplálkozási szakértő tanácsai arra vonatkozóan, mit egyél, ha elkaptad a koronavírus-fertőzést és szeretnéd jobban érezni magad.

A koronavírusról az elmúlt egy évben kiderült, hogy a fertőzése mindenki számára más és más tünetekkel jár. Van, aki köhög és lázas lesz, van, akinek folyik az orra, van, aki nem érez ízeket és szagokat, és van, aki nehézlégzésre, kifulladásra, illetve ezek kombinációjára panaszkodik. Éppen ezért elmondható, hogy amennyire individuális a betegség, annyira az lesz az az étrend is, ami segíti a szervezetet a minél előbbi, hatékony regenerálódásban. 

Az, hogy mit egyél és igyál, többtényezős dolog. Attól is függ például, hogy van-e valaki, aki főzzön rád, vagy magadnak kell megoldanod mindent. A klasszikus megfázás elleni tippek itt is segítenek. A nagymama húslevese biztos, hogy az összes koronát befenyíti a szervezetben, és a sok mézes tea is segíthet a torokfájáson. Ezen kívül viszont az alábbiakra érdemes figyelni.

A megfelelő hidratálás nagyon fontos. 

Ez minden betegségnél, így a koronavírus-fertőzésnél is igaz. A hidratáció kiemelten fontos, főleg akkor, ha lázad is van, ez ugyanis fokozott izzadással járhat, illetve ha hányással vagy hasmenéssel küzdesz. Jó megoldás lehet a sima víz, a mézes tea, a cukormentes, esetleg saját kezűleg készített gyümölcslevek, illetve a csontleves leve is.

Valószínűleg izotóniás italokra nem lesz szükséged, de akkor még jól jöhetnek, ha nem igazán marad benned semmi, amit megeszel.

Egyél rendesen, ne éhezz!

A mikrotápanyagok nagyon fontosak ilyenkor. Ugyanennyire fontos, hogy megfelelő mennyiségű kalóriát is bevigyél, hogy a szervezeted meg tudjon küzdeni a fertőzéssel. Bár néhány vitamin és ásványi anyag (A-, C-, D-, E-vitamin, cink) segít az immunrendszeren, alapvetően azért elmondható, hogy ha eleget eszel és egészséges ételeket viszel be, nagy baj nem lehet.

Ha olyan beteg vagy, hogy nehezen csúszik bármi, próbálkozz turmixokkal és levesekkel. Ezekből is lehet annyit és olyan minőségűt enni, hogy be tudd vinni a napi kalóriaszükségletedet. Ne most próbálj diétázni, a szervezetednek szüksége van a tápanyagra ahhoz, hogy megfelelően tudjon védekezni.

Van, amit nem érdemes enni és inni

Az alkoholt ilyenkor dehidratáló hatása miatt erősen kerüld. Ha pedig emésztőrendszeri problémáid is vannak, a nehezen emészthető ételeket, mint a keresztvirágos zöldségek, babok és teljes kiőrlésű termékek, inkább kerüld el. A torokfájós emberek ne erőltessék a savas ételeket és italokat (almaecet, citromlé), a száraz kekszeket és a túl fűszeres ételeket sem. 

Készülj előre!

Jó, ha van otthon vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapító, és az sem hülyeség, ha felkészülsz előre néhány korábban megfőzött, lefagyasztott étellel. Betegen az ember nem akar főzőcskézni, az ételrendelés pedig az érintésmentes megoldással is rizikós. Ráadásul nem tudhatod, hogy miből áll az, amit megeszel.

Felkészülésként tökéletes lehet, ha könnyen fagyasztható, egészséges ételeket készítesz. Néhány adag levest például már most berakhatsz a mélyhűtőbe. 

 

2022. október 7., péntek

Édesítőszerek

Az édesítőszerek nagy népszerűségnek örvendenek, de tévedés, hogy a fogyasztásukkal elkerüljük a plusz kilókat. Ugyan nem tartalmaznak extra kalóriákat, de erős éhségérzetet okozhatnak, ezért adják étvágynövelés céljából a sertéseknek.

Az ember imádja az édes ízeket, hiszen a cukor serkenti az agyban a dopamin és a szerotonin termelést, ezért fogyasztása átmeneti boldogságérzetet okoz. Emiatt fordulnak sokan az édesítőszerekhez, gondolván, hogy két legyet ütnek egy csapásra, hiszen édességet esznek, ami mégsem hízlal.

Az édesítőszereket eredetileg a cukorbetegségben szenvedők számára fejlesztették ki, ám a szacharint a sertések tápjába is belekeverik, hiszen étvágynövelő hatása van. Utóbbi hatását az embereknél is kifejti, így senki ne csodálkozzon azon, ha farkasétvágya kerekedik tőle.

A legelterjedtebb édesítőszerek a ciklamát, a szacharin, illetve az aszpartám, aminek az édesítő hatása kétszázszor, míg a szachariné ötszázszor nagyobb a kristálycukorénál. Noha a xilit természetes édesítőként vált közkedveltté, valójában ma már nem nyírfa kérgéből vonják ki. A ciklamátokat gyakran keverik szénsavas italokhoz, aminek egy részét a gyomorban található baktériumok ciklohexaminná alakítják. Egyes állatkísérletek ezt az anyagot teszik felelőssé a különféle daganatos megbetegedésekért.

A természetes édesítőszerek közül a méz, a gyümölcscukor, vagy az agavé ajánlott, de jó választás a stevia is, amit Stevia rebaudiana nevű növény leveléből vonnak ki. Előnye, hogy háromszázszor édesebb a cukornál, kalóriamentes.

Az 100 grammonként 160 kalóriát rejtő inulin édesítő hatása kétszer olyan erős, mint a cukoré, több előnyös tulajdonsága közül az emésztőrendszerre gyakorolt pozitív hatása a legfontosabb. Az örménygyökérben, cikóriában és a csicsókában található inulin ráadásul fenntartja a bélflóra egyensúlyát.

Az erithritolnak is egyre több kedvelője van, nem emeli meg a vércukor- és az inzulinszintet, glikémiás indexe nulla, nem mellesleg grammonként csak 0,2 kalóriát tartalmaz. Édesítőereje 60-80 szorosa a fehér cukorénak, nincs utóíze, többségében a kukorica vagy a búza keményítőjéből állítják elő.