Egy táplálkozási szakértő tanácsai arra vonatkozóan, mit egyél, ha elkaptad a koronavírus-fertőzést és szeretnéd jobban érezni magad.
A koronavírusról az elmúlt egy évben kiderült, hogy a fertőzése mindenki számára más és más tünetekkel jár. Van, aki köhög és lázas lesz, van, akinek folyik az orra, van, aki nem érez ízeket és szagokat, és van, aki nehézlégzésre, kifulladásra, illetve ezek kombinációjára panaszkodik. Éppen ezért elmondható, hogy amennyire individuális a betegség, annyira az lesz az az étrend is, ami segíti a szervezetet a minél előbbi, hatékony regenerálódásban.
Az, hogy mit egyél és igyál, többtényezős dolog. Attól is függ például, hogy van-e valaki, aki főzzön rád, vagy magadnak kell megoldanod mindent. A klasszikus megfázás elleni tippek itt is segítenek. A nagymama húslevese biztos, hogy az összes koronát befenyíti a szervezetben, és a sok mézes tea is segíthet a torokfájáson. Ezen kívül viszont az alábbiakra érdemes figyelni.
A megfelelő hidratálás nagyon fontos.
Ez minden betegségnél, így a koronavírus-fertőzésnél is igaz. A hidratáció kiemelten fontos, főleg akkor, ha lázad is van, ez ugyanis fokozott izzadással járhat, illetve ha hányással vagy hasmenéssel küzdesz. Jó megoldás lehet a sima víz, a mézes tea, a cukormentes, esetleg saját kezűleg készített gyümölcslevek, illetve a csontleves leve is.
Valószínűleg izotóniás italokra nem lesz szükséged, de akkor még jól jöhetnek, ha nem igazán marad benned semmi, amit megeszel.
Egyél rendesen, ne éhezz!
A mikrotápanyagok nagyon fontosak ilyenkor. Ugyanennyire fontos, hogy megfelelő mennyiségű kalóriát is bevigyél, hogy a szervezeted meg tudjon küzdeni a fertőzéssel. Bár néhány vitamin és ásványi anyag (A-, C-, D-, E-vitamin, cink) segít az immunrendszeren, alapvetően azért elmondható, hogy ha eleget eszel és egészséges ételeket viszel be, nagy baj nem lehet.
Ha olyan beteg vagy, hogy nehezen csúszik bármi, próbálkozz turmixokkal és levesekkel. Ezekből is lehet annyit és olyan minőségűt enni, hogy be tudd vinni a napi kalóriaszükségletedet. Ne most próbálj diétázni, a szervezetednek szüksége van a tápanyagra ahhoz, hogy megfelelően tudjon védekezni.
Van, amit nem érdemes enni és inni
Az alkoholt ilyenkor dehidratáló hatása miatt erősen kerüld. Ha pedig emésztőrendszeri problémáid is vannak, a nehezen emészthető ételeket, mint a keresztvirágos zöldségek, babok és teljes kiőrlésű termékek, inkább kerüld el. A torokfájós emberek ne erőltessék a savas ételeket és italokat (almaecet, citromlé), a száraz kekszeket és a túl fűszeres ételeket sem.
Készülj előre!
Jó, ha van otthon vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapító, és az sem hülyeség, ha felkészülsz előre néhány korábban megfőzött, lefagyasztott étellel. Betegen az ember nem akar főzőcskézni, az ételrendelés pedig az érintésmentes megoldással is rizikós. Ráadásul nem tudhatod, hogy miből áll az, amit megeszel.
Felkészülésként tökéletes lehet, ha könnyen fagyasztható, egészséges ételeket készítesz. Néhány adag levest például már most berakhatsz a mélyhűtőbe.