Létfenntartásunk alapja az étkezés. Minőségével egészségünket is befolyásolhatjuk. Neves szakemberek állítják, hogy a fűszereknek meghatározó jelentőségük van az egészség fenntartásában. Fűszerezni tehát szükséges, egészséges, sőt pompás élvezet.
A fűszerek használata az emberiség múltjából eredeztethető. Már az ősember is fölfedezte az ételízesítőket, amikor táplálkozásra alkalmas növények után kutatott. Az ótestamentum is említi az ételek elkészítéséhez nélkülözhetetlen növényeket. A Sába királynőjéről szóló történetből kiderül, hogy a fűszer nemcsak az egyik legfontosabb árucikke volt a Földközi-tenger menti birodalmak közötti kereskedelemnek, hanem egyenértékű volt az uralkodóknak ajándékba vitt drágaságokkal. 1519-ben Magellán, V. Károly megbízásából öt hadihajóval indult útnak a híres fűszerszigetek elfoglalására. Az útról 1522-ben mindössze egy hajó, de benne 700 mázsa fűszer érkezett vissza. A fűszerek értéke bőven fedezte a veszteségeket.
Táplálkozásunkban szükség van a fűszerekre, mivel élvezetessé teszik az alaptápanyagokat. segítik, hogy a szervezet az elfogyasztott ételt megfelelően hasznosítsa. Ízük és illatuk hatására megindul a nyálképződés. A fűszerek ésszerű fogyasztása az emésztést is könnyebbé teszi. Az ügyes kismama sokat tehet annak érdekében, hogy jól összeállított étrendje és megfelelően ízesített, fűszerezett fogásai segítsék a baba emésztését. A fűszernövények az általános anyagcsere-folyamatok során alakítják át a felvett tápanyagokat.
A fűszerekkel külsőleg alkalmazva is találkozhatunk. Ilyen a mustármag. A fehér és fekete mustárt erősebb hatásúnak tartják. A XIX. században a gyermekek hűléses megbetegedéseinél mustártapaszt használtak. A tapaszt mustárlisztből (mustármagok őrleménye) készítették. A mustárliszthez annyi hideg vizet adtak, hogy sűrű állagúvá váljon. A pasztát egy kendőre terítették, majd egy gézréteget tettek a mustármassza fölé. Az így elkészített tapaszt 10 percre a gyermek mellkasára helyezték. Nagyon jó nyugtató hatása volt, és kimelegedést okozott. A felnőttek esetében a tapaszt beteg ízületekre tették, és ugyanezen célból az alkohollal higított mustárolaj bedörzsölését is gyakorolták.
Számtalan fűszer érkezik külföldről, melyeket már jól ismerünk és oly mértékben hozzászoktunk, hogy a hazai fűszernövényeket alig használjuk. Ki ismeri még a rozmaringot, és ki tudja róla, hogy főzéshez, sütéshez milyen kiváló fűszer? Melyik kertben nő még bazsalikom, borsikafű, citromfű? Ennek oka, hogy széles körben elterjedt, hogy a magyar konyhai füveknek nincs igazán fűszerező hatásuk. Ez azonban nem felel meg az igazságnak. Aromájuk enyhébb, mint a legtöbb külföldi fűszernek, de ez egyáltalán nem baj. Főleg a babák esetében, hiszen a kicsik ételeit kezdetben enyhe fűszerekkel tanácsos ízesíteni.
Ha a mindennapi ételek ízesítéséhez borsot, paprikát, szegfűborsot és egyéb fűszer magvakat használunk, akkor erős ingerlő hatásuk miatt károsítják a száj nyálkahártyáját és később a gyomor-bélcsatornát. Tehát óvakodni kell az állandó és mértéktelenül erős fűszerek használatától.