2022. december 29., csütörtök

10 székrekedést okozó élelmiszer

A székrekedés nagyon zavaró. Akkor beszélünk krónikus székrekedésről, ha több mint 24 óra után is el van záródva a végbél. 

A székrekedés egy kín

Számos tényező hozzájárul a székrekedéshez, mint a testmozgás hiánya, a stressz, a rutintalan életvitel, vagy a gyógyszerek. De a legnagyobb problémát azok az ételek jelentik, amelyek elősegítik a nehézkes székelést. Íme egy teljes lista azokkal az élelmiszerekkel, amelyek székrekedést okoznak.

1. Vörös húsok

A legtöbb ember azért fogyaszt húst, mert remek az íze és mert fehérjét tartalmaz. De sajnos a sült vagy főtt hús semmilyen fehérjét nem tartalmaz. Ezen túl a szervezetnek több, mint 90 órára van szüksége, hogy a vörös húst legalább részben megeméssze.

2. Cukrászati termékek

A kalácsok, sütemények, kekszek, torták és egyáltalán minden cukros desszert magas zsír- és cukortartalommal rendelkezik. Ezen termékek fogyasztásával növeljük a krónikus székrekedés kockázatát. Tehát a legjobb elhagyni ezeket a feldolgozott desszerteket, mert valószínűleg „kínlódást” fognak okozni.

3. Tejtermékek

A tej, sajt, vaj és fagylalt magas zsír- és alacsony rosttartalmának köszönhetően elősegíti a székrekedés kialakulását, valamint növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

4. Feldolgozott élelmiszerek

Ez bizony rossz hír a gyorséttermek szerelmeseinek. A feldolgozott, finomított élelmiszerek közvetlen következménye a székrekedés. Az olyan ételek, mint a pizza, hamburger, fagyasztott készételek, chipszek és por-burgonyapüré nemcsak egészségtelenek, hanem alacsony rosttartalmuk miatt székrekedéshez vezetnek.

5. Koffein

A koffeinnek megvan az a tulajdonsága, hogy dehidratálja szervezetünket, ezzel elősegítve a székrekedést. Ezért ha kávé, csokoládé vagy fekete tea fogyasztók vagyunk, mindig igyunk meg egy pohár vizet is. Ezen túlmenően a koffein nyugtalan lelkiállapothoz vezethet, álmatlansághoz vagy akár depresszióhoz, amely lelkiállapot ugyancsak székrekedéshez vezethet.

6. Fehér rizs és búza

Általában a fehér szénhidrát tartalmú élelmiszerek mind székrekedést okoznak. Ide tartoznak a már említett cukrok és cukrozott termékek is. Fehér rizs és kenyér helyett fogyasszuk inkább a barna változatokat, ugyanis több rostot tartalmaznak. Ha tehetjük azonban köretként mindig salátát fogyasszunk, hisz tele van rosttal.

7. Zsíros ételek

A tápcsatornában a zsírok emésztődnek meg utoljára, a fehérjék és szénhidrátok után. Ennek eredményeként a zsíros ételektől lelassul az emésztés, ami székrekedéshez vezet. A legtöbb közkedvelt élelmiszer hidrogénezett és állati zsírt tartalmaz (sajt, fagylalt, zsíros húsok, zsíros tej, pizzák, chipszek), ezek fogyasztását a minimumra kell csökkentenünk.

8. Nem megfelelő folyadékbevitel

A szervezetnek szüksége van tiszta, koffein és cukormentes folyadékra, hogy az emésztést rendben tudja végezni. Az általános szabály a 8 pohár víz naponta (2 liter), de ez több is lehet, ha fizikai aktivitást végzünk, vagy ha melegben vagyunk. Annak érdekében, hogy a széklet normál állagú maradjon jól hidratáltnak kell lenned.

9. Só és sós ételek

A só nemcsak azért káros szervezetünkre, mert növeli a szív- és érrendszeri problémákat, hanem vízmegtartó tulajdonsága is ismert. Ennek közvetlen következménye a nehézkes székelés vagy a székrekedés.

10. Alkohol

Az alkohol megnehezíti az emésztést, kiszáradást okoz, lenyomja a glükóz metabolizmusát és veszélyezteti a központi és perifériás idegrendszer működését. A túlzott alkoholfogyasztás kumulatív hatása pedig a krónikus székrekedés.