2023. október 10., kedd

A sertésinfluenza

A sertésinfluenza egy olyan légúti betegség, melyet a sertéspopulációkat megfertőző Orthomyxovirus okoz. E csoport definíciója nem filogenetikai alapú. Az eddig izolált SIV-törzseket vagy az Influenzavírus C csoportba sorolták be, vagy az Influenzavírus A különböző altípusai közé.

A sertések közt a fertőzési arány magas, a halálozási arány alacsony (1-4 százalék). A vírus a levegő útján, közvetett és közvetlen érintkezéssel, beteg vagy tünetmentes hordozók útján terjed. Az egész év során fordulnak elő járványok, de a mérsékelt égövben gyakrabban ősszel és télen. Sok országban rutinszerűen oltják ellene a sertéseket.


A sertésinfluenza könnyebben terjed emberről emberre, mint a madárinfluenza. Emberi megbetegedések a 2009-es, több, mint 150 emberéletet követelő mexikói járvány előtt is előfordultak, általában a szezonális emberi influenzához hasonló tünetekkel, de halált okozó tüdőgyulladás is előfordult a következményeképp.

A sertések hordozhatnak olyan vírusokat, amelyek madarakra és emberekre is átterjedhetnek, lehetőséget teremtve az antigén csuszamlásra és esetleg egy járvány kirobbantására alkalmas változat kialakulására.

A múltban a legtöbb emberi esetet véletlenül, a szezonális influenzának gondolt esetek vizsgálatakor azonosították, mivel az embert megbetegítő sertésinfluenza a mexikói járvány előtt tipikusan a szezonális emberi influenzához és más akut felső légúti fertőzésekhez hasonló tünetekkel járt. Az enyhe, vagy tünetmentes emberi esetek észrevétlenül maradtak, ezért az emberi sertésinfluenza elterjedtsége nem ismert. Nemzetközi elterjedtsége sem jól ismert, mivel nem kell bejelenteni a nemzetközi állat-egészségügyi hatóságoknak.

A sertésinfluenzát a múltban az emberek általában a sertésekkel való érintkezés útján kapták meg, de voltak olyan esetek, amikor nem volt kimutatható sertésekkel való érintkezés és a környezetben nem voltak sertések. Már a mexikói járvány előtt is voltak példák az emberről emberre való terjedésre, de csak szoros kontaktus, illetve zárt csoportok esetében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2009. április 26-án kelt tájékoztatója szerint arra nem volt példa, hogy a sertésinfluenza megfelelően elkészített sertéshús útján terjedt volna. 70 °C-os főzési hőmérsékleten a sertésinfluenza vírusa elpusztul.

A WHO szerint a legtöbb ember, különösen, akik nem érintkeznek sertésekkel, nem rendelkezik védettséggel a sertésinfluenzával szemben. Ha a sertésinfluenza úgy módosul, hogy hatékonyan átterjedhet emberről emberre, megvan a veszélye, hogy nagyméretű járványt okozzon. Nehéz megjósolni egy ilyen járvány erejét: függ attól, mennyire virulens a vírus, mekkora az ellene való immunitás és mennyire jelent védettséget ellene a más influenzavírusok elleni védettség.

A Mexikóban és máshol az emberekben betegséget okozó sertésinfluenza-vírusok még nem ismertek eléggé ahhoz, hogy vakcina legyen ellenük, és még nem tudni, hogy a létező vakcinák milyen mértékben jelentenek védettséget.

2023. szeptember 30., szombat

Guillain-Barré szindróma

Az influenza elleni védőoltás kapcsán sokszor előkerül a Guillain-Barré szindróma. Ez egy ritka autoimmun betegség, amelynek során az immunrendszer a szervezet saját idegsejtjeit támadja meg. A tünetek néhány hétig-hónapig tartanak, de a legtöbb ember teljesen felépül. A betegség elfordulása a korral nő, 50 év felett a leggyakoribb.

Egymillió emberből átlagosan 10 ember betegszik meg, attól függetlenül, kapott-e előtte védőoltást. A betegség kialakulásának pontos okát nem ismerik, de különféle baktérium- és vírusfertőzések (pl. campylobacter, influenza and Epstein-Barr vírus) növelik a kockázatát.

Az 1976-77-es influenzaszezonban volt az USA-ban egy vakcina, amely körülbelül a kétszeresére növelte a ritka betegség előfordulását: egymillió oltás után további 9 eset jelentkezett. Ezt a vakcinát azonnal betiltották, és azóta is figyelik a betegség előfordulását az oltási szezonokban. Hasonló jelenséget azóta nem tapasztaltak, és az sem bizonyosodott be, hogy 1976-77-ben valóban a vakcina okozta az esetszámok növekedését.

Éppen ellenkezőleg: a gyarapodó eredmények, köztük a legjobb jelenlegi európai adatokkal nem mutatnak összefüggést a GBS és az influenzavakcinák között, ehelyett viszont jelentős összefüggés látható a GBS és az élő influenzafertőzés, azaz a GBS és maga a betegség között - olvasható a Eurosurveillance című szaklapban (amely Európa vezető szaklapja a fertőző betegségek járványtanával, megelőzésével és felügyeletével kapcsolatban)

2023. szeptember 20., szerda

Hogyan működik a kolosztrum?

Olasz kutatók tanulmányozták a Colostrum influenzára gyakorolt hatását. Kimutatták, hogy a Colostrummal kezelt csoport ötször ritkábban kapta el az influenzát, mint a kontroll csoport (ők nem kaptak colostrumot).


1. Gátolja a felső légúti megbetegedések és az influenza fertőzését.

2. Daganat gátló hatás.

Ez elsősorban immunstimuláló hatásának köszönhető. Számos tanulmány bizonyította a kolosztrum jótékony hatását az immunrendszer működésére.

3. Csökkenti a fájdalomcsillapítók és nem szteroid gyulladás gátlók mellékhatásait.

Jó hatással van a gyomor és bélrendszerre. Növekedési faktorai elősegítik a gyomor és a bélnyálkahártya gyógyulását.

4. Alkalmazható bőrbetegségek kezelésére

A kolosztrumban található növekedési faktorok elősegítik a bőrszövet regenerálódását, a sebek gyógyulását, a fekélyek, pikkelysömör kezelését.

5. A Calici vírussal szemben erőteljes hatást fejt ki

Karl B. McCann (Melbourne-i egyetem) és munkatársai calici vírussal (felin calicivirus), illetve polio vírussal fertőzött sejtekhez szarvasmarha előtejből származó laktoferrint adagoltak, és ez jelentősen csökkentette a vírusok fertőzőképességét.

A vírusokkal végzett laboratóriumi (in vitro) kísérleteket nehezíti, hogy sejttenyészeteket kell megfertőzni velük, és csak bizonyos sejt-vírus kombinációk tarthatók életben.

A kutatók azt tapasztalták, hogy a fertőzés előtt, vagy közben sejttenyészetekhez adagolt szarvasmarha eredetű laktoferrin lényegesen lelassította a calici, illetve polio vírusok terjedését. Ki tudták mutatni, hogy a vírusok jelenlétében laktoferrin jelent meg a sejtek felületén, s feltehetően elzárta az utat a vírusok elől - amint arról a kutatók az alkalmazott mikrobiológiával foglalkozó Journal of Applied Microbiology című folyóiratban beszámoltak.

Egy másik ausztrál biológus csoport - az előző kutatásban is részt vevő - és szintén a Melbourne-i egyetemen dolgozó - H. Roginski vezetésével az International Diary Journal című, tejtermékek kutatásával foglalkozó tudományos folyóiratban összefoglalta a különböző eredetű tejfehérjék és peptidek mikrobiológiai hatásával kapcsolatban eddig megjelent száznál is több publikáció eredményét, és azt a következtetést vonta le, hogy különféle vírusok ellen a szarvasmarha eredetű laktoferrin sokkal hatásosabb, mint az emberi eredetű.

Az új-zélandi Otago Egyetem kutatásai szerint az alábbi kórokozókkal szemben nyújthat védelmet a szarvasmarha kolosztrum:

• Candida albicans (Candida)

• E.coli 0157 (ételmérgezés)

• Helicobacter pylori (gyomorrák, nyombélfekély)

• Propionibacterium acnes (pattanás, bőrbetegség)

• Klebsiella pneumoniae (tüdőbetegség)

• Staphylococcus aureus (műtét utáni fertőzés, szepszis)

• Streptococcus pyogenes (bőr és tüdő megbetegedés)

• Streptococcus mutans (fog betegségek)

• Yersinia enterocolitica (emésztőrendszer megbetegedése)

• Staphylococcus epidermidis (bőrbetegség)

• Salmonella typhimurium (ételmérgezés)

• Salmonella enteritidis (ételmérgezés)

• Haemophilus influenzae (tüdőbetegség)

• Campylobacter jejuni (bél betegség)

• Listeria monocytogenes (tüdőbetegség)

A kolosztrum képes a baktériumokat erősen és hosszú időn keresztül megkötni.

A hiper immun tej lényege az, hogy a szarvasmarhába olyan mikroorganizmusokat fecskendeznek, melyek az emberekben okoznak fertőzéseket. Ezáltal a beoltott szarvasmarhák több antitestet termelnek a tejükben. Ezek az antitestek kötik meg a fertőzést okozó mikroorganizmusokat. A tejet aztán összegyűjtik és feldolgozzák. A magas fehérje tartalmú tejpor rendelkezik ugyan baktériumkötő képességgel, de csak magas koncentrációban, de a hígítás során gyorsan elveszíti ezt a tulajdonságát. Ez a lenyelés után történik, amikor a hatóanyag felhígul az emésztőrendszerben. Ezzel szemben a kolosztrum baktériumkötő képessége kiemelkedő, emellett pedig a hígítás (pl. felhígulás az emésztőrendszerben) során is sokáig megőrzi baktériumkötő képességét.

2023. szeptember 10., vasárnap

Milyen laborértékek jelzik a vesebajt?

Sok esetben felismerhető testi tünetek nélkül alakul ki komoly vesebetegség, a panaszok jelentkezésekor pedig már olyan előrehaladott lehet a károsodás, hogy csak mesterséges vesepótló kezelés vagy szervátültetés révén tudnak segíteni az érintetteken. A szakember szerint éppen ezért mindenképpen hasznos, ha évente legalább egyszer ellenőriztetjük a veseműködésünket néhány alapvető laborvizsgálat segítségével.

Az emberi vese egy páros, egyenként átlagosan 130-140 gramm tömegű szerv, amely egyike a létfontosságú szerveinknek. Feladatköre igen összetett: egyszerre több funkciót is ellát egymással párhuzamosan. Részt vesz a szervezet méregtelenítésében, pontosabban a feleslegessé vált, vízoldékony bomlástermékek ürítésében. Szabályozza a só- és vízháztartást, a sav-bázis egyensúlyt, továbbá fontos szerepet tölt be számos egyéb testi folyamatban, beleértve például a vérnyomás-szabályozást, a vérképzést és a csontanyagcserét. Fontos megemlíteni, hogy az egészséges vesék tartalékkapacitása igen magas, ezáltal még akkor is képesek lehetnek zökkenőmentesen ellátni a funkciójukat, illetve normális laborértékeket produkálni, ha teljesítményük már közel a felére csökkent. Ennek köszönhető, hogy adott esetben egy vesével is lehet teljes életet élni.

Vesekárosító betegségek

"Általában mire a laborvizsgálatokból kitűnik a méreganyagok szintjének emelkedése, addigra a veseteljesítmény nagyjából 40-50 százalék körülire gyengült, azaz a veseparenchyma, a veseállomány jelentősen károsodott. A betegek nagy része ráadásul teljesen észrevétlenül jut el eddig a pontig, hiszen meglehet, hogy semmilyen testi tünet nem jelezte náluk korábban a problémát" - mutatott rá dr. Szabó Tamás nefrológus, a kistarcsai B. Braun Avitum 14. számú Dialízisközpont orvosigazgatója.

Hozzátette, ilyen esetekben gyakran kiderül, hogy valamilyen krónikus kórkép húzódik meg évek, akár évtizedek óta a háttérben, így például magasvérnyomás-betegség, érszűkület vagy cukorbetegség. Ezek tipikusan olyan rendszerbetegségek, amelyek más szervekkel együtt előbb-utóbb a vesére is kihatással lehetnek, fokozatosan roncsolva a veseállományt. Ugyancsak károsodáshoz vezethetnek olyan krónikus gyulladással járó autoimmun betegségek, mint a lupus vagy a reumatoid artritisz. Ilyenkor tartósan megemelkedik a gyulladásos faktorok szintje a vérkeringésben, amelyek a vesében mint szűrőrendszerben fennakadva másodlagos gyulladást generálhatnak, hosszú távon egyre nagyobb mértékben gátolva a szerv kielégítő működését.

A szakember kifejtette, krónikus bántalmak hatására kialakult funkciócsökkenés esetén - ellentétben az akut állapotok által kiváltott átmeneti vesekárosodással - nem túl jó a vese regenerációs készsége, magyarul mondva, a betegség előtti teljesítményt már nem lehet ilyenkor visszanyerni. Ettől függetlenül nem szabad alábecsülni az úgynevezett szekunder prevenció jelentőségét, mivel az alapbetegségek kezelésével még a 40-50 százalékos vagy annál gyengébb állapotban lévő vese működése is stabilizálható, sokáig fenntartható. "Mivel a vesefunkciók fokozatos beszűkülése nagyon sokáig tünetmentes lehet, fontos, hogy időről időre tájékozódjunk a vese teljesítményéről, főleg, ha valamilyen potenciálisan vesekárosító alapbetegség is fennáll. Legalább évente egyszer akkor is érdemes megnézetni a rutinvizsgálati paramétereket, ha korábban nem volt gondunk ezzel a szervünkkel" - hívta fel a figyelmet a nefrológus.

A legalapvetőbb laborparaméterek

A vesefunkciós laborvizsgálatok egyik legfontosabb eleme a vizeletvizsgálat, hiszen a mintában megjelenhetnek olyan összetevők, amelyek a vesében zajló kóros folyamatokra hívják fel a figyelmet. E körbe tartozik a vér jelenléte, valamint a fehérjeürítés emelkedése is. Habár ezek az eltérések akut behatásra is bárkinél felléphetnek, amennyiben az ismételt mérések alkalmával is tartósan megmutatkoznak, mindenképpen krónikus vesebetegség gyanúját vetik fel, ezáltal további vizsgálatokat indokolttá téve. Fontos leszögezni, hogy vizeleteltérés hiányában is kialakulhat idült veseártalom, tehát önmagában a negatív vizeletvizsgálati eredmény sem feltétlenül jelent teljes biztonságot.

Vérszérumból kimutathatóak úgynevezett retenciós anyagok, amelyek a gyengülő veseműködés következtében maradnak vissza a szervezetben. Ezek közül a rutin laborvizsgálatok során a karbamid és a kreatinin értékét szokták ellenőrizni, illetve ez utóbbiból megbecsülhető a GFR, azaz a glomeruláris filtrációs ráta. "Ez a vese teljesítményének mutatója, amelynek számításakor figyelembe veszik a nemet és az életkort, az alkati tényezők azonban nem tükröződnek a képletben. Emiatt tehát nem pontos, mégis iránymutató lehet. Leegyszerűsítve értelmezhetjük úgy is, hogy az eGFR nagyjából a veseteljesítmény százalékos arányát mutatja. Normálisnak 90-es érték felett tekinthetjük, majd egyre lejjebb haladva egyre gyengébb veseműködést takar. Amennyiben 10 alá süllyed, már vesepótló kezelésre is szükség lehet" - foglalta össze dr. Szabó Tamás. Kitért rá, hogy az életkor előrehaladtával egyéb háttérbetegség nélkül is beszűkül a vesefunkció, hiszen a vesék is öregszenek. E tekintetben egy 80 éves személynél egy 50-es GFR-érték is kielégítő vesefunkciót takarhat, hiszen valószínűsíthető, hogy az alacsonyabb mutató csupán az életkori hanyatlás eredménye.

Végezetül az alapvizsgálatok között meg kell említeni a káliumion koncentrációját, amelynek értéke bizonyos vesebetegségek következtében megemelkedhet, mivel ilyenkor csökken a vese káliumürítő képessége. Mi több, akár a napi étkezéssel elfogyasztott kálium is túl sok lehet ahhoz, hogy a vese képes legyen megszabadulni a felesleges mennyiségtől. Mindez nem csupán diagnosztikai szempontból fontos, a nagyon magas káliumérték ugyanis kritikus helyzetet idézhet elő: legfőbb veszélye, hogy szívritmus zavart okozhat. A kockázatot ráadásul egyes gyógyszerek is növelik, akárcsak a káliumban gazdag táplálkozás. "Egyszer érkezett hozzánk egy páciens, aki harmadfokú AV blokkal került be az intenzív osztályra, ahol azonnal szívritmus-szabályozót helyeztek be. 9-es káliumszintet mutattak ki nála, tehát a maximális normálérték közel dupláját. Ez okozta a ritmuszavarát, és innen derült ki, hogy végstádiumhoz közeli vesebetegsége volt, amely addig semmilyen tünetet nem okozott" - mesélte el a szakember. (A harmadfokú AV blokk, azaz a harmadfokú pitvar-kamrai ingerületvezetési blokk egy súlyos ritmuszavar.)

Szűrés során a vizelet- és vérvizsgálat mellett éppúgy fontos a hasi ultrahangvizsgálat is, amely egyes betegségek diagnosztizálásában hatékonyabb eljárásnak számít, illetve amely már akkor képes lehet kimutatni bizonyos kóros elváltozásokat, amikor a laborértékekben még egyáltalán nem jelentkezik számottevő eltérés. Az ultrahang a vesék szerkezeti elváltozásait mutatja meg, így egyaránt alkalmas cisztás betegségek, üregrendszeri tágulattal járó problémák és a vesekövesség diagnosztizálására, továbbá krónikus betegség esetén felmérhető általa a veseállomány elkeskenyedése és hegesedése, valamint maga a vese mérete. "Az új betegeimtől mindig kérek friss vizelet-, vérvétel- és hasi UH-leletet, ha ugyanis a három közül bármelyik is hiányzik, akkor nem lehet teljes értékű véleményt mondani az állapotukra vonatkozóan" - hangsúlyozta dr. Szabó Tamás.

Baljós testi tünetek

A krónikus vesebetegség során a méreganyagok szintje lassan emelkedik az évek alatt, ezért a szervezetnek van ideje hozzászokni, alkalmazkodni a megváltozott anyagcseréhez. Ezért van, hogy az esetek döntő többségében a betegség tünetmentesen zajlik. "Ha már tüneteket is okoz a vesebetegség, akkor régen rossz a helyzet. Ilyenkor rendszerint kifejezetten előrehaladott, akár végstádiumban kerül hozzánk a beteg, így nagyon keveset tudunk segíteni az állapotán" - szögezte le a nefrológus. Hozzátette, a megfelelő vesefunkció hiányában felszaporodó méreganyagok egészen általános közérzeti panaszokat válhatnak ki. Étvágytalanság, fogyás, fáradékonyság, aluszékonyság, mentális lassultság és test szerte jelentkező viszketés egyaránt felléphet. Ezek egyenként nehezen megfogható szimptómák, nem is beszélve arról, hogy egyénenként változó, kinél melyik panasz fordul elő erősebb formában. Ha viszont több is fennáll egyszerre, úgy egy gyakorlott belgyógyász hamar felismerheti, hogy urémiás tünetegyüttessel van dolga. (Az urémia görög eredetű kifejezés, amelynek jelentése "vizelet a vérben". Idült veseelégtelenségre használjuk.)

Súlyos esetekben szükségessé válik a veseműködés mesterséges pótlása. Ennek két típusát különböztetjük meg: a művese készülékkel végzett hemodialízist és a hasi dialízist. Az előbbi viszonylag kötött időbeosztást jelent, hiszen a páciensnek heti háromszor el kell járnia egy dialízisközpontba, ahol alkalmanként mintegy négy óra hosszan tisztítják meg a vérét. Ezzel szemben a hasi, avagy peritoneális dialízis otthon is lefolytatható: az oldatcsere egy-egy alkalommal nagyjából 20-25 percig tart, amelyet naponta négyszer kell megismételni. Ha valakinek egy krónikus betegség teszi tönkre a veséjét, élete végéig dialíziskezelésre szorul, amiből csupán a szervátültetés jelent kiutat. Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy jelenleg Magyarországon a 6700 dializált beteg közül több mint 1100-an várnak vesetranszplantációra, közülük mintegy 800-an vannak alkalmas állapotban a beavatkozásra.

Mindezek tükrében világosan látszik tehát, hogy mennyire fontos az évenként legalább egyszer lefolytatott vesefunkciós vizsgálat. Ha ugyanis időben felismerik a problémát, akkor az esetleges alapbetegség megfelelő kezelésével és a vese szempontjából kockázatos tényezők kerülésével sokáig stabilan lehet tartani az érintettek állapotát, megelőzve ezáltal az életminőség jelentős romlását.

2023. augusztus 30., szerda

Mi okoz magasvérnyomást?

Ijesztő, egyben rendkívül elgondolkodtató adat, hogy az előrejelzések szerint 2025-re világszerte 1,5 milliárd embert fognak magas vérnyomással kezelni, az ebből adódó a szív- és érbetegségek pedig már most is vezető helyen állnak a halálozási listán. Mi okoz magas vérnyomást?

Tartósan a 140/90 higanymilliméter feletti vérnyomás már betegségnek nevezhető. Okozhatja a túlzott sóhasználat, a nátriumban gazdag tartósított húskészítmények fogyasztása, a testmozgás hiánya, az elhízás, továbbá a stresszes életmód. Csak ront a helyzeten, hogy előszeretettel fogyasztunk olajban sült ételeket, használunk egészségtelen főzőzsiradékokat, öntjük rá salátáinkra a majonézt, a kávé és az alkohol mértéktelen fogyasztásáról már nem is beszélve.

Időszakos is lehet

A magas vérnyomás néha csak átmeneti „vendég”, ilyenkor valamilyen káros anyag fogyasztása idézi elő. Ilyenek a kortizon tartalmú készítmények, egyes fájdalomcsillapítók, fogamzásgátlók, kábítószerek (például a kokain és amfetamin), valamint az energiaitalok, amiknek rendkívül magas a koffeintartalma. A túlzásba vitt kávézás is kiválthat magas vérnyomást, az agyonsózott ételek ugyancsak felelőssé tehetők a hipertóniáért. Elég csak felfüggeszteni ezeknek az anyagoknak fogyasztását, és a tünetek maguktól is elmúlnak. Persze nem könnyű lemondani kedvenc chipsünkől vagy rágcsálnivalóinkról, ám a folyamatos só-függésért cserébe túl nagy árat fizethetünk.

Komoly rizikófaktor

A magas vérnyomást olykor csak egy szívrohamot követően válik nyilvánvalóvá, esetleg valamilyen szemprobléma esetén merül fel a gyanúja, hiszen miatta akár érkárosodás alakulhat ki a szemben, ami látásromlást von maga után. A betegség egyéb szervek állapotát is nagymértékben befolyásolja: szövődményeként károsodhatnak a vese erei, ha pedig az agyi erek is érintettek, nagy esélyünk van arra, hogy stroke vagy agyvérzés áldozataivá válunk. Az is figyelmeztető lehet, ha gyakran fáj a fejünk, állandóan zúg a fülünk, időnként minden különösebb ok nélkül ránk tör a gyengeség gyakran.

Magas vérnyomás kezelése

A magas vérnyomás kezelésének legegyszerűbb módja az életmódváltás, a helyes táplálkozás és testsúly csökkentése. Talán megdöbbentő, de 10 kiló mínusz akár 5 higanymilliméter vérnyomás csökkenéssel jár. Komoly segítséget nyújt szervezetünknek a rezveratrol, amelynek kimagasló a szívvédő hatása, védelmet nyújt a szívinfarktus ellen. Nagyobb mennyiségben a vörös szőlő héja és magja tartalmazza.

2023. augusztus 20., vasárnap

Bélrendszerünk gonosz albérlői

A paraziták olyan apró szörnyecskék, amiket a legtöbbünk magában hordoz, és akaratlanul nevelget, táplál. Cserébe hasmenést, puffadást és számos betegséget okoznak.

Hogy kerülnek a szervezetünkbe?

Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy bárhonnan: a természetes vizekből, a forralás nélkül fogyasztott ivóvízből, a mosatlan zöldség, gyümölcs, de a nem teljesen átsült húsok is okozhatnak parazitafertőzést. A gyerekeknél a homokozót és a háziállatokat is potenciális veszélyforrásnak tekinthetjük, ha az alapos kézmosás elmarad a játék után.

Okozhat hasmenést a parazita?

A paraziták több évig is élhetnek a szervezetünkben, így újra és újra okozhatnak olyan panaszokat, amelyeket nem feltétlen kapcsolunk össze a parazitafertőzéssel, inkább tulajdonítunk gyomorrontásnak. A parazitafertőzés jele lehet a hasmenés, aminek során az ásványi anyagok mellett az A-, D-, E-, K-vitaminok is kiürülnek a szervezetünkből. Ezek a vitaminok különösen fontosak egy fejlődésben lévő szervezet számára.

Mit tehetünk ellene?

A fertőzés általában később, 1-2 hét után derül ki, amikor jellemzően sok időt töltünk a mellékhelyiségben. A kórokozók szaporodásának kedvez a szénhidrátban gazdag táplálkozás, így érdemes a tészta- és kenyérféléket egy ideig mellőzni, vagy legalább csökkenteni a mihamarabbi gyógyulás érdekében. Azon kívül, hogy orvosunkkal konzultálunk, jó tudni, hogy a fokhagyma, mint általános fertőtlenítő szer is segíthet, de csodát ne várjunk. Ha szeretnénk mihamarabb megszabadulni a nem kívánt élősködőktől, akkor pucoljuk ki bélrendszerünket, és tegyük ki mihamarabb a hívatlan albérlőket egy parazitairtó kúrával.

2023. augusztus 10., csütörtök

Az egészséges életmód alapelvei

Az egészséges életmód kialakítása egy folyamat eredményeként jön létre. E folyamatban több tényező is fontos szerepet játszik. Az egészséges életmód feltételeként általában 8 alapelvet szoktak említeni, melyek együttesen a testi-lelki harmónia megteremtését szolgálják.

Út a harmonikus élet felé - relaxáció

Táplálkozás

„Ételed legyen orvosságod, és orvosságod legyen ételed.” Hippokratész

A táplálkozás nem élvezeti forrás. Testünk egészségi állapotát a legközvetlenebb módon a táplálkozással tudjuk befolyásolni. A táplálkozás célja a test karbantartása, és az egészség megőrzése. Ezért az ételek kiválasztásánál nem az étel finomsága, élvezetessége az elsődleges szempont, hanem az hogy mennyire szolgálja a test egészségét. A táplálkozásnak vannak szabályai, melyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. Így például a gyümölcs-, zöldség- és gabonafogyasztásnak, a fűszerezésnek, az étel elkészítésének, az evés módjának és a folyadékfogyasztásnak is vannak szabályai. Ezekről a szabályokról még fogsz tőlünk hallani.

Mozgás

Az emberi szervezet mozgásra van tervezve, ha nem mozog, leépül. A rendszeresen végzett mozgás jót tesz a testi-lelki egészségünknek. A mozgás javítja az állóképességünket, a teljesítőképességünket, általa kitartóbbá válunk. Létfontosságú az egészség megőrzése szempontjából, és döntő szerepe van az ideális testsúly elérésében és megtartásában. Mindenfajta testedzésnek meg vannak a saját szabályai, de vannak általános érvényű szabályok is. Például tévesen terjedt el az a nézet, hogy „fájdalom nélkül nincs eredmény”. A testünk egészsége érdekében, soha ne eddzünk kimerülésig, és inkább könnyed mozgásfajtákat válasszunk. Az egészséges életmód szerves része a mozgás, így mindenkinek célszerű megtalálnia a számára megfelelő mozgásformát.

Víz

„A víz nemcsak tükrözi, hogy milyenek vagyunk – a víz az élet forrása.” Masaru Emoto

Az emberi test 70 százaléka víz. Az egyik legfontosabb tényező az egészségünk megőrzése szempontjából a kiváló minőségű és kellő mennyiségű víz elfogyasztása. Az ideális testsúly megőrzéséhez és eléréséhez, a fizikai teljesítőképesség megtartásához létfontosságú a víz. A víz szinte minden biológiai, mechanikai és kémiai folyamathoz hozzájárul, ami a testben végbe megy. A belső folyamatok mellett a víz külső használata is létfontosságú és gyógyító erejű. A vízfogyasztásnak is meg vannak a szabályai. Fontos a megfelelő minőség, mennyiség és hogy az étkezéseinket és a folyadékfogyasztásunkat összeegyeztessük (étel-ital szétválasztása), valamint, hogy az ételeink készítéséhez milyen vizet használunk.

Napfény

„A szeretet úgy árad, mint a napfény, csöndesen, és állandóan – egyedül a maga csodatevő hevétől.” Hekler Antal

A Nap végigkíséri az ember életét, a fény erejével teremt minden nap. Ritmust és ciklikusságot ad az emberi életnek, mérhetővé teszi az időt. A napfény az élet alapvető mozgatórugója, nélkülözhetetlen a növények oxigéntermeléséhez, az elvetett mag kikeléséhez, az ember szervezetében képződő vitaminok beépüléséhez, vagyis a napfény maga az élet. A napfény alapvetően befolyásolja fizikai és lelki állapotunkat, tartós hiánya beteggé tesz. Az emberi szervezet D-vitamin termelésében kulcsfontosságú szerepe van, emellett immunerősítő és fertőtlenítő hatása is van. Az embernek minden nap szüksége van napfényre, ezért nagyon fontos a rendszeres napon tartózkodás. Amikor hét ágra süt a nap, érdemes időt tölteni a szabadban.

Levegő

„Aki uralja a légzését, uralja az életét.” (ókori bölcsesség)

A világot felépítő négy őselem, a Föld, a Tűz, a Víz és a Levegő együtt teszi lehetővé az életet bolygónkon. Minden élőlénynek szüksége van levegőre. Élelem nélkül három hétig, víz nélkül 2-3 napig, levegő nélkül pedig mindössze pár percig képes élni az ember.
Levegőre van szükségünk az energia előállításához és a bevitt táplálék elégetéséhez is. A jó minőségű levegő jó hatással van a szervezetre. Az agy jobb oxigénellátása, a jobb alvásminőség mellett érdemes kiemelni a levegő lelkiállapotra gyakorolt hatását is. A légzés tudatos irányításával javítani lehet a hangulatot, a koncentrálóképességet, csökkenteni lehet a stressz hatásait. Éppen ezért a légzés irányításának a meditációs gyakorlatokban is alapvető szerepe van. Testünk oxigén ellátását és tüdőnk munkáját többek között helyes légzéssel, légző gyakorlatokkal, énekléssel, mozgással, jó testtartással és szellőztetéssel támogathatjuk.

Helyes ritmus és pihenés

„Mindig váltani az élet ritmusát. Tudatosan és figyelmesen cserélni munkát és pihenést (…)” Márai Sándor

A természet részeként fontos, hogy az ember figyelembe vegye a természeti törvényeket és összhangban legyen azokkal. Mint ahogy a nappalokat felváltják az éjszakák, ugyanúgy az embernek is szüksége van a munka után pihenésre is. A pihenés a napi ritmus része. Jó, hogy ha olyan munkát végzünk, amiből tudunk töltődni, de ebben az esetben is ugyanolyan fontos, hogy a cselekvést pihenés kövesse. Szükség van olyan időszakra, amikor lazítunk, és elengedjük magunkat. A pihenés ugyanakkor nem csak passzív lehet, vannak aktív formái is (például: séta, kirándulás, kikapcsolódás, …). Fontos, hogy megismerd a saját ritmusod és megtaláld a számodra megfelelő pihenési módot.

Mértékletesség

Ha lakomában van részünk a hét minden napján, akkor biztosak lehetünk abban, hogy még van mit tanulnunk a mértékletességről. De mit is jelent a mértékletesség? A mértékletesség a szervezet számára káros élelmek teljes mellőzését, emellett a hasznos és építő táplálékok mértékletes fogyasztását jelenti. A mértékletesség a táplálkozáson kívül az élet más területeire is érvényes, így például a munkára, sportra, pihenésre, stb. Azt nekünk kell kitapasztalnunk, hogy mennyi az a mérték, ami valóban jót tesz nekünk. Sem a mértéktelen, sem az elégtelen táplálkozás nem vezet egészséghez. Így az egészséges életmód szempontjából a mértékletesség fogalma valójában önuralmat is jelent. Tudni kell nemet mondani.

Lelki egyensúly

„A lelki béke abból származik, ha megértjük és elfogadjuk, hogy kevesen látják pont olyannak a világot, mint amilyennek mi.” Andrew Matthews

A lelki egyensúly nagyon fontos feltétele az egészség megőrzésének. A harmónia megteremtéséhez belső munkára van szükség, amely során önismeretre teszünk szert. Így kerülünk egyre közelebb a testi-lelki egészséghez. A lelki egyensúly eléréséhez fontos tudni, hogy minden, ami történik velünk, az a lehető legjobb dolog, ami éppen akkor történhet.

2023. július 30., vasárnap

A felfázás tönkretette a nyaralásomat

felfazas, nyar

A nyaralás a pihenésről és a kikapcsolódásról szól. Ilyenkor hajlamosak vagyunk egy kicsivel jobban elengedni magunkat, aminek olykor nem várt, kellemetlen következményei lehetnek, mint amilyen például a hólyaghurut, más néven felfázás.

Felfázás nyáron?

A régóta várt, felhőtlen és gondtalan nyaralás egyik pillanatról a másikra rémálommá is válhat. Például a vizes fürdőruhában való ücsörgés vagy a túl hideg tengervízben való lubickolás közben is könnyedén felfázhatunk, még akkor is, ha a hőmérő higanyszála 30 fok fölé kúszik.

„Két évvel ezelőtt voltam utoljára nyaralni, ezért az idei vakációra rendkívül izgatottan készültem. Számoltam a napokat, és a barátnőknek, munkatársaknak is csak a közelgő egy hetes pihenésemről tudtam beszélni. Aztán végre elérkezett a nagy nap. Nem mondom, jó érzés volt a hátam mögött hagyni a mindennapok nyűgét! Amint megérkeztem a szállásra, azonnal fürdőruhába bújtam, és már indultam is csobbanni egyet a szálloda medencéjében. Élveztem a napsütést, a meleget, és miután meguntam a fürdőzést, úgy, teljesen vizesen kifeküdtem az egyik napozóágyra, hogy csokibarnára süttessem magam a napon. Ez volt az első, és körülbelül az egyetlen gondtalan strandolós napom” – mesélte Zita, aki a másnapját túrázással, a környék felfedezésével töltötte, és – mivel kerülni akarta a nyilvános WC-k használatát, igyekezett minél kevesebbet inni.

„Nagyon elfáradtam aznap, ezért úgy döntöttem, hogy másnap ismét a medence mellett, egy koktél társaságában élvezem tovább a vakációt. Derült égből villámcsapásként ért, amikor reggel olyan sürgető erővel tört rám a pisilés, hogy éppen hogy elértem a WC-ig. A vizeletem csípős és sötét színű volt. Persze ez nem tántorított el a napozástól, ezért kimentem a medence partjára, ám kis idő elteltével ismét jött az inger, és újra rohannom kellett a mosdóba, majd megint és megint… Irtó kellemetlen volt ez az állandó futkosás, ezért inkább visszamentem a szobámba, ahonnan aztán ki sem tudtam mozdulni. A gyakori mosdóba járás, a csípős, sötét színű, szagos vizelet egyértelművé tette számomra, hogy felfáztam. Nem ez volt az első ilyen eset életemben, de ezúttal már hiába ittam sok folyadékot, a kellemetlen fájdalmak nem enyhültek. Erőt vettem magamon, és elmentem egy közeli gyógyszertárba gyógyteáért. Alig vártam, hogy visszaérjek, gyakorlatilag a szobám mosdójának a rabjává váltam. Másnapra sem enyhültek a tüneteim, úgyhogy nem a medencéhez, hanem egyenesen egy orvoshoz siettem. Antibiotikumot írt fel, pár nap alatt jobban lettem, elmúltak a fájdalmaim, de a nyaralásomnak is vége lett… Borzasztóan elkeseredve tértem haza, ahol mindenki az élménybeszámolómat várta, én viszont egyáltalán nem akartam beszélni erről a balul sikerült nyaralásról” – mondta Zita.

Ezt tedd a felfázás ellen:

Igyál sok folyadékot, mert a nagy mennyiségű folyadék átmossa a hólyagot, így megnehezíti a baktériumok megtelepedését.
Ha kijöttél a medencéből, igyekezz minél hamarabb megtörölközni és szárazra cserélni a vizes fürdőruhádat.
Ne viselj műszálas alsóneműt, mert könnyen beleizzadhatsz, ami a fertőzés melegágya lehet.
Ha azt érzed, hogy pisilned kell, akkor menj ki azonnal, ne tartogasd, mert a pangó vizeletben könnyen szaporodnak a baktériumok.
Figyelj oda a személyes higiéniádra! Tartsd be WC-használat fontos szabályait, azaz moss kezet előtte és utána, és soha ne téveszd el a törlés irányát: csakis elölről hátra!
Antibiotikumkúra után mindig használj hüvelyflóra-regeneráló készítményt!

2023. július 20., csütörtök

Tippek torokfájás ellen

Méz, citrom, fahéj, édesgyökér és só: közös bennük, hogy mindegyik kiválóan, és szinte azonnal csökkenti a torokfájás kellemetlen tüneteit, valamint gyorsítják a gyógyulást. Alkalmazzuk a bevált természetes módszereket, hiszen biztosak lehetünk benne, hogy használnak, ráadásul a vegyszerektől is mentesek.

Só, víz, gargalizálás

Talán a legősibb módszer a torokfájás enyhítésére a gargalizálás, nem mindegy azonban, hogy csináljuk. Egy pohár meleg vízben keverjünk el fél teáskanál sót, ezzel gargalizáljunk naponta háromszor. Még jobb a hatása, ha mézet és citromot is hozzáadunk. Csökkenti a gyulladást és a duzzanatot, a sós gőz kitisztítja az orrjáratot.

Méz és citrom

Ha tehetjük, válasszuk a sötétebb színű mézeket, ezeknek ugyanis magasabb az antioxidáns tartalma, ami nagyon fontos a gyulladás elleni harcban. Nagymamáink is tudták, hogy torokfájás esetén a legjobb orvosság a mézes, citromos tea. Bár a C-vitamin hőérzékeny, a citrom nyálkahártya összehúzó hatása sokat segít a torokfájás enyhítésében.

Gyulladáscsökkentő fahéj

Mivel a fahéj antibakteriális-, fertőtlenítő-, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású, nagyszerűen használható a torokfájás kezelésére. Ehhez készítsünk belőle teát – erre a célra az őrölt változata a legjobb –, amit forrón és mézzel fogyasszunk.

Édesgyökér

Nyugodtan nevezhetjük a torokfájás elleni gyógynövények királynőjének az édesgyökeret. Bár kissé erőteljes az íze, ha naponta néhány darabot elrágcsálunk, gyorsan elmulasztja a gyulladást. Ne vigyük azonban túlzásba, mert hasmenést és magas vérnyomást is okozhat.

2023. július 10., hétfő

Miről árulkodik a fülünk?

A fülünkre nem feltétlenül fordítunk nagy figyelmet, pedig sok esetben már egy-két apróság is fontos dologra utalhat. Akár a fülcsengésről, akár a bőrödről van szó, mindezekkel üzenni próbál a tested. 

1/6 Ránc a fülcimpa előtt

Ha a fejed és a fülcimpád találkozásánál észreveszel egy ráncot, érdemes mostantól jobban odafigyelned a koszorúereidre. Szakértők szerint ugyanis ez arra utalhat, hogy nincs minden rendben velük. Úgy vélik, a fülnél és a szívnél található kisebb vérerekben lerakódás lehet, és ez ilyen tünetet produkálhat a bőrön. Összességében ez még nem jelent gondot, inkább innentől kezdve arra kellene figyelned, hogy egészségesebben étkezz. Ha viszont ehhez más tünetek, például légzési nehézségek, mellkasi fájdalom jelentkezik, kérd ki orvos véleményét!

2/6 Fülcsengés

Emberek milliói tapasztalják meg gyakran a fülcsengést, így ezzel a problémával nem vagy egyedül. Noha általában ezt a hangos zajok váltják ki, van, hogy egészen más dolog bújik meg a háttérben. Például egy fülfertőzés vagy bizonyos gyógyszerek egyaránt előidézhetik a hangot. Sőt, szakértők megállapították már, hogy sok esetben összefüggésben áll ez a magas vérnyomással vagy magas koleszterinszinttel, esetleg a hormonális változásokkal.

3/6 Viszkető fülek

Nagyon sokszor érzed azt, hogy a füleid (vagy akár csak az egyik) rendkívül viszketnek belül, és hiába próbálod megvakarni, ez egyszerűen nem múlik el? Ha már régóta küzdesz a problémával, érdemes szakértői segítséget kérned, hiszen meglehet, hogy gombás fertőzés okozza, vagy ekcéma van a füleidben! Ha előbbi, akkor fehér darabkákat találhatsz a füleidben, ha viszont az utóbbi, akkor vörössé válhat a hallójáratod. Ezt is fontos kezelni, hiszen a sok vakarás szintén fertőzést alakíthat ki, amit sokkal nehezebb meggyógyítani. A lényeg, hogy ne vedd félvállról a viszketést, hiszen rövidtávú halláskárosodást is szenvedhetsz miatta.

4/6 Fülfájdalom

Ha érzed, hogy belülről fáj a füled, még nem kell azonnal komoly dologra gondolni. Van, hogy egy fertőzés áll a háttérben, esetleg allergia, de az is megesik, hogy a fülzsír okoz problémákat. Ugyanakkor orvosok szerint egy rossz fog vagy begyulladt torok is előidézheti a kellemetlen tüneteket. Érdemes átgondolni, mivel lehet összefüggésben a fájdalom, hogy minél hamarabb megtaláld a leghatékonyabb kezelést.

5/6 Vörösödő fül

A füled lehet vörös attól, hogy elpirultál, de okozhatja ennél összetettebb dolog is. Az egyik ilyen a hormonális változás, amibe a menopauza is beletartozik. A hőhullámok sok esetben az arcon és a test felső részén erősek, ami a füleket is érinti. Ha épp változókorban vagy, akkor valószínű, hogy a vörös füleket ez a probléma okozza. A másik, ennél ritkább gond az úgynevezett RES, azaz vörösfül-szindróma. Ilyenkor a színelváltozás mellé nagy fájdalom társul, de orvosok még mai napig keresik ennek kiváltó okát.

6/6 Érzéketlenség

Ha a füled kicsit zsibbadtnak érződik, figyelj oda arra, nincsenek-e más tüneteid is. Amennyiben a karodat is nagyon gyengének érzed, valamint az arcidegeid néha megránganak és nehezebben tudsz beszélni, lehet, hogy stroke-od van, ebben az esetben pedig azonnal hívnod kell a mentőket. Ha ezt nem tapasztalod, csak a füleid tűnnek kicsit zsibbadtnak, az sem kizárt, hogy a vércukorszinteddel vannak gondok, de általában sokkal kisebb a probléma. Van, hogy az ideg sérült meg, vagy egy fertőzés okozza a kellemetlen érzést.

2023. június 30., péntek

Hogyan kezelhető az afta?

Bár az afta nem ragályos és szövődményei sincsenek, elég fájdalmas. Szerencsére magától is elmúlik, de kellemetlen tünetei miatt mindenki igyekszik gyorsan megszabadulni tőle.

Aki már megtapasztalta, jól tudja: a szájüregi afta a legváratlanabb pillanatban, mindenféle előjel nélkül jelentkezik. Először a kellemetlen, csípő érzés jelentkezik, aminek a helye nagyon gyorsan kifekélyesedik.

Okok és tünetek

Az afta igencsak fájdalmas, olyannyira, hogy az evést és az ivást is akadályozhatja. Általában az ínyen és az ajkak belső részén alakul ki, de a nyelven és a garat környékén is előfordul. Gyakoribb a nőknél, és jellemző rá, hogy a kor előrehaladtával egyre ritkábban jelenik meg. Számos oka lehet, a leggyakoribb a nem megfelelően működő immunrendszer, a nyálkahártya sérülése, az erős fűszerek, a vas és a B-vitamin hiánya, valamint a stressz.

Természetes ellenszerek

Hatékonyan csökkenti az afta miatti fájdalmat, és mérsékli a gyulladást az Aloe vera. Használjuk a zselés változatát, amivel könnyen bekenhetjük a fájó területet. Gyorsítja az afta gyógyulását, ha naponta több alkalommal fekete teával, zsálya teával vagy rebarbara teával öblögetünk. Segíthet a mézes-citromos víz is, ami a kellemetlen ízeket is elveszi. Szintén jó szolgálatot tehet az afta kezelése során édesgyökér főzet, sőt, a növény rágása is hozzájárul ahhoz, hogy hamarabb megszabaduljunk a kínzó panaszoktól. Szintén az immunrendszer erősítésével harcol az afta ellen a fokhagyma, pontosabban a benne található allicin. Ehhez elegendő egy vékony gerezd néhány percre a fekélyes részre szorítani. Kutatási eredmények bizonyítják a levendulaolaj jótékony hatását is: egy klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a levendulaolaj használatával biztosítható a fájdalommentesség.

Méregtelenítsen ellene

Az afta gyakori megjelenése utalhat a méreganyagok felhalmozódására. Éppen ezért, érdemes elvégezni egy minőségi méregtelenítő kúrát és béltisztító programot. A méregtelenítéssel nem csupán a toxinokat és más káros anyagokat távolítjuk el a szervezetünkből, hanem helyreállíthatjuk a bélflóra egyensúlyát és felerősíthetjük az immunrendszerünket is.

2023. június 20., kedd

Húgyhólyag gyulladás

A húgyhólyag gyulladással járó, szűnni nem akaró, görcsös, többnyire néhány csepp vizeletet eredményező vizelési inger minden nő számára rémálom, hiszen ez a kellemetlen betegség főként őket érinti. Nyáron a strandolás sokaknál kiválthatja, előfordulásnak gyakorisága azonban némi odafigyeléssel megelőzhető, sőt, a tünetek nagy részére létezik természetes megoldás.

Baktériumok, gombák, fehérneműk

A húgyhólyag gyulladását főként a benne megtelepedő baktériumok okozzák, ritkán gombák – például a Candida albicans - tehetők felelőssé érte. A kórokozók elsősorban a végbélnyílás környékéről jutnak el a húgycsőbe, majd a húgyhólyagba. Húgyhólyag gyulladást emellett az elégtelen intimhigiénia, valamint és baktériumok elszaporodásának kedvező szintetikus anyagból készült fehérneműk, valamint a manapság oly divatos tanga bugyik viselése is előidézhetnek, amit a nyári hónapokban előszeretettel viselnek a hölgyek. A gyulladással járó tünetek, az alhasi fájdalomtól kezdve, a véres vizeleten át, a magas lázig terjedhetnek, de folyamatos vizelési inger minden esetben jelentkezik. Sajnos a húgyhólyag gyulladás évente többször is kiújulhat, nem feltétlenül csak télen, hanem akár egy vakáció közben is, amikor hosszabb időt töltöttünk a hideg vizű medencében vagy a tengerben. A vizes fürdőruha hosszan tartó viselése sem kedvez azoknak, akik hajlamosak a felfázásra, így azt érdemes minél előbb lecserélni.

Nem mindig a gyógyszer a megoldás

Húgyhólyag gyulladás jelentkezésekor- főként enyhébb esetben - nem kell azonnal gyógyszerhez folyamodni, hiszen a kezelésére számos gyógynövény közül választhatunk, nem mellesleg nem kell számolnunk azokkal a mellékhatásokkal, amit a különféle gyógyszerek okoznak. Egyes gyógynövények fertőtlenítő hatással rendelkeznek, de akadnak közöttük baktériumölők, gyulladáscsillapítók és vízhajtók is. A gyógyfüvek a bélflórára negatívan ható antibiotikumok helyett is használhatók, a húgyhólyag gyulladással járó kínzó tüneteket ezek kivonatai is eredményesen orvosolhatják.

Segít a természet

A fokhagyma nagyon erős antibakteriális, míg a grapefruit magjának kivonata széles spektrumú antibakteriális hatással rendelkezik, a gombás megbetegedések kezelésére ugyancsak használható. Húgyhólyag gyulladás fennállásakor jó szolgálatot tehet a kukoricabajusz, ami fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, a főzete pedig vízhajtó, emiatt a felfázást okozó baktériumok hamarabb kiürülnek a szervezetből. A medveszőlőlevéllel szintén eredményesen harcolhatunk a húgyhólyag gyulladás ellen, mivel ez a növény vizelethajtó, baktériumölő, gyulladáscsökkentő, nyugtató hatású, de fájdalomcsillapítóként is segít nekünk a panaszok enyhítésében.

A csalánlevélről sem megfeledkeznünk: vízhajtó hatásának köszönhetően elősegíti a húgyutak tisztulását, valamint lázcsillapítóként is bevethetjük a húgyhólyag gyulladás ellen.

2023. június 10., szombat

Az irrátibilis bél szindróma

Mit jelent az irritabilis bélszindróma?

Az irritabilis bélszindróma, melyet orvosi nyelven IBS-nek hívunk, tulajdonképp az emésztő rendszerünk funkciózavara, mely krónikus panaszokkal párosul mindazokonak, akik ebben a betegségben szenvednek. Krónikus panasznak tekithető a haspuffadás, a hasfájás, székelési zavarok, mint hasmenés vagy szorulás váltakozása. Sajnos napjainkban az irritabilis bélszindróma egyre több ember életét keseríti meg, amely nem éppen kellemes a beteg számára. Többnyire napközben jelentkeznek a tünetek, ez azonban kellemetlenséghez vezet, hiszen napközben az ember általában a munkahelyén tartózkodik. Alapjában véve az irritábilis bélszindróma ártalmatlan betegség, tudniillik a tünetei azok, amelyek megkeserítik az ember életét, a mindennapokat, mely akár hónapokon, súlyosabb esetben, éveken keresztül, vagy rosszabb esetben egy életen át kísérheti életünket.

Az irritabilis bélszindróma általában húsz, harminc éves korban tűnik fel először az emberek életében. Érdemes kihangsúlyozni, hogy a nők körében sokkal elterjedtebb ez a betegség, mint a férfiakéban.

Mik lehetnek az irritabilis bélszindróma - IBS kialakulásának okai?
Az IBS pontos okai jelenleg még nem ismertek, azonban igen sok tényező befolyással van a betegség kialakulásához. Többnyire a lelki és testi megterhelés és a nem megfelelő táplálkozás a kiváltója ennek a betegségnek. A megfelelő és egészséges táplálkozással sokat tehetünk önmagunkért, ezzel esetleg elkerülve az esetleges betegségeket. Változtassunk! Tegyük rendbe a lelkünket, hiszen amíg a lelkünk háborút vív testünkkel, addig testünk különféle betegségekkel válaszol ezen hatásokra.

Milyen tünetei lehetnek az irritabilis bélszindrómának?

1. Sűrűn fellépő hasi és gyomorfájdalom
2. Folyamatos teltségérzet
3. Hasmenés és szorulás felváltva
4. Puffadás
5. Gyakori fejfájás, migrénes panaszok
6. Alvászavar

A pszichés megbetegedések, kiemelve a depressziót kisérője az irritabilis bélszindrómának. Nagyon fontos időben orvosolni a problémát, tegyünk ellene mielőbb.

Mitől lehetünk biztosak abban, hogy irritabilis bélszindróma - IBS nehezíti a mindennapokat az életünkben?

Amennyiben Ön úgy érzi rendelkezik valamely tünettel, célszerű orvoshoz fordulni. Kérjünk labor vizsgálatot és minden esetben egy teljeskörű széklet vizsgálatot, illetve forduljunk pszichiátriai vizsgálathoz, amely fontos szerepet játszik a betegség kimutatásában, ezzel egyidejűleg a kezelésében is.

Az irritabilis bélszindróma kezelési lehetőségei igen széles körűek

Az irritabilis bélszindróma - IBS leghatásosabb első lépése a léböjt kúra lehet, azaz a méregtelenítés. A méregtelenítés felismerése, fontossága nagy szerepet kell, hogy játsszon minden ember életében! Miért fontos a méregtelenítés? Minden emberi szervezetben nagyon nagy mennyiségű méreganyag rakódik le, amely nagyon sokféle betegség kiváltó oka lehet. Mindezek megelőzéséhez célszerű évente legalább kétszer tisztítókúrát alkalmaznunk, a kúra segítségével megtisztíthatjuk a szervezetünket a méregtől, mely más módon nem képes távozni a testünkből. A léböjt kúra, bár elsőre drasztikusan hangzik, mégsem az! A léböjt kúra nagy segítségünkre lehet az IBS kiküszöbölésében. Bélrendszerünk megtisztításával megelőzhető a fellépő betegségek súlyosbodása. A léböjt kúra alatt fogyasszunk tisztított, szűrt vizet és mellé száz százalékos gyümölcsleveket fogyasszunk, mindemellett két-három napon keresztül többnyire nyers zöldségeket és gyümölcsöket étkezzünk.

Nagyon fontos tehát, hogy évente legalább kétszer, tavasszal és ősszel tisztítsuk meg szervezetünket egy tisztítókúra keretein. Az irritabilis bélszindróma - azaz IBS leküzdéséhez a Natural Swiss termékei számtalan variációs lehetőségekkel biztosítanak gyógyulást.

2023. május 30., kedd

Gyógynövények felfázás ellen

A felfázás kellemetlen és fájdalmas tüneteit a legtöbb nő jól ismeri. De nem kell azonnal gyógyszerek után nyúlni a természet házipatikája is segíthet. Ezek a leghatékonyabb gyógynövények felfázásra!

A hólyaghurutért általában fertőzés a felelős, amit okozhat gombás, vírusos vagy bakteriális fertőzés is. Gyakori a nászutas hólyaghurut is, vagyis az aktív szexuális élet kiváltotta felfázás, amikor a hüvelyben jelen lévő baktériumok jutnak fel a húgycsőbe és megtapadva annak falán gyulladást okoznak.

A felfázás tünetei

A felfázás tipikus női betegség, ugyanis mi, nők, szervezeti felépítésünknél fogva hajlamosabbak vagyunk a hólyaghurutra, ugyanis a hüvely nyílása, a húgycsőnyílás és a végbélnyílás rendkívül közel helyezkedik el, így növelve a fertőzések kialakulását. A másik kockázatnövelő tényező, hogy a nők húgyvezetéke körülbelül 2-4 cm, vagyis igen rövid, így a kórokozó baktériumok könnyen feljuthatnak a húgyhólyagba gyulladást okozva.

A felfázás tipikus tünetei közé tartozik a sűrű vizelési inger, valamint a szagos, sötét színű vizelet. Vizeléskor jellemzően csípő érzés, erős fájdalom jelentkezik, ami az egész alhasban szétterjedhet, megnehezítve a mindennapjainkat.

A felfázás kezelése gyógynövényekkel

Felfázás esetén fontos, hogy a szokásos napi 2,5 liter folyadéknál is többet igyunk, hogy megnehezítsük a kártékony baktériumok megtelepedését, és alaposan átmossuk a húgyhólyagot.

Ha felfáztunk, gyógynövények hozzáadásával készítsünk ülőfürdőt és teát, hogy mihamarabb meggyógyuljunk! Az ülőfürdőhöz tökéletes a görcsoldó hatású cickafarkfű, aminek hatását fokozhatjuk, ha a vízbe ½ kg sót is teszünk. A cickafark segít megszüntetni a gyulladást, szabályozza a veseműködést, és a vérkeringést. Az ülőfürdő során arra azonban ügyeljünk, hogy a vizünk ne hűljön ki!

Az ülőfürdő után kortyolgassunk immunerősítő, vízhajtó csalánteát, vértisztító, méregtelenítő bodzateát. 1 kis marék teafüvet öntsünk le 2 dl forró vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd fogyasszuk el! Felfázás ellen az erős antibakteriális hatással rendelkező tőzegáfonya is tökéletes megoldás, ugyanis segít megakadályozni az E.Coli baktérium megtelepedését a húgyutak falán, és savas közeget teremtve kevesebb baktérium marad életben.

A felfázást nagyobb eséllyel kerülhetjük el, ha pamut alsóneműt viselünk, megerősítjük az immunrendszerünket, méregtelenítünk valamint az uszoda után azonnal levesszük a vizes fürdőruhát, és alaposan megtörölközünk.

2023. május 20., szombat

Candida

Ha gyakori a hüvely gombás fertőzése, akkor az egyértelmű jelzés lehet arra, hogy immunrendszerünk legyengült, szervezetünk méreganyagokkal és gombákkal telítődött. A Candida gomba minden ember szervezetében megtalálható, része a bélflórának, a nőknél a hüvelyflórának is. Normál esetben nem okoz betegséget, ugyanis szaporodását a szervezetben található jó baktériumok kordában tartják. De, ha az immunrendszerünk meggyengül, a Candida elszaporodhat, amit okozhat egy antibiotikum kúra, de a nem megfelelő táplálkozás is: mint a fehér liszttel készült tészták és pékáruk, a sok tejtermék, a túlzott húsfogyasztás.

Ahány ember, annyi féle jele lehet a Candidának: bőrkiütések, fejfájás, migrén, de a húgyhólyag-gyulladás sem feltétlenül a felfázás jele, hanem a gomba jelenlétére is utalhat. Egyeseknél puffadást, gyakori hasmenést okoz, de van, ahol pont a székrekedés a fő indikátor. Némelyeknél erős fogyás következik be, mindenféle diéta nélkül, másoknál pedig elhízás jelentkezik.

Mit tegyünk? Mit együnk?

Az első és legfontosabb, hogy csökkentsük a gombák számára nélkülözhetetlen táptalajt, vagyis az egyszerű szénhidrátok bevitelét, mint amilyen a fehérliszt, és a finomított cukor. Válasszunk olyan élelmiszereket, amelyek hozzáadott cukor nélküliek, a tejtermékekkel is óvatosan bánjunk és részesítsük előnyben a natúr joghurtokat, az ízesítetteket pedig kerüljük. Hagyjuk el a felvágottakat, és a natúr húsok vegyék át a főszerepet, persze, csak módjával. Figyeljünk arra is, hogy sok zöldséget tartalmazzon az étrendünk, mint amilyen a brokkoli, karfiol, a sárgarépa, a natúr cékla, a petrezselyem, az uborka. A megfelelő étkezés mellett rendkívül fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a fizikai aktivitásra, és ha maradéktalanul tiszták szeretnénk lenni, akkor ügyeljünk a megfelelő méregtelenítő kúra kiválasztására is, amely minden, számunkra szükséges nyomelemet tartalmaz.

2023. május 10., szerda

Mit kell tenni pókcsípéskor?

Hazánkban ritkább a pókcsípés, ezért még inkább fontos tudni, hogyan kezeljük a sérülést. Bizony fontos a kék hólyagok kezelése.

Kapcsolódó kép

A pókok fajtájuktól függően eltérő tüneteket és sérüléseket képesek okozni. Enyhébb esetben a csípést csupán egy kisebb piros duzzanat követi, ami néhány nap alatt fokozatosan visszahúzódik. A pókmarás azonban ennél komolyabb tünetekkel és nagyobb fájdalommal is járhat. Nem árt tehát tudni, milyen esetekben ajánlott azonnal orvoshoz fordulni?

Miről ismerhető fel a pókcsípés?

A hirtelen jelentkező enyhe szúró, égő érzés és az apró duzzanat megjelenése többnyire megszokott válasza a szervezetnek csípések esetén. Pókmarásnál a vöröses bőr és viszketés mellett a sérült terület közepén ún. szúrcsatorna fedezhető fel, ahol az ízeltlábú rovar a méreganyagot a szervezetbe juttatta.

Képtalálat a következőre: „pókcsípés”

Eltérő reakciók

Pókcsípés gyanú esetén nem kell azonnal az ügyeletre rohanni. Ha a csípést követően a terület nem dagad nagyra, a gyulladás csupán néhány cm átmérőjű és nem jár komolyabb fájdalommal, várhatóan egy-két nap alatt különösebb nyom nélkül, önmagától elmúlik a sérülés.

Mikor ajánlott orvoshoz fordulni?

Nem érdemes hezitálni, ha a duzzanat elkékül, keménnyé, vagy gennyessé válik. Nagyságától függetlenül azonnal ajánlott orvosi segítséget kérni és a sérült terület kezelését megkezdeni. A kálcium beadása mellett a legismertebb népi orvosság a paradicsomos pakolás, illetve a hidegvizes borogatás a duzzanat lelohasztása és a viszketés enyhítése érdekében.

Tiltólista

Fontos, hogy a hólyag alakjától, állapotától függetlenül, soha ne próbáljuk megnyomni a sérült felszínt, vagy eltávolítani a benne lévő váladékot. Egyrészt ezzel még nagyobb fájdalmat idézünk elő, másrészt elfertőződhet a terület, még inkább lelassítva a gyógyulást. Az ilyen beavatkozásokat mindig bízzuk szakorvosra.

Tegyük, amit az orvos mondd!

A doktor által felírt készítmények, gyógyszerek szedése és valamennyi utasítás betartása ajánlott a komolyabb tünetekkel jelentkező pókcsípésénél. Ha így cselekszünk, várhatóan rövid idő alatt teljesen felépülhetünk, azonban a komolyabb eseteknél apró heg, sebhely még hosszú időn át utalhat az átélt pókcsípésre.

2023. április 30., vasárnap

Hidegfront vagy melegfront?

Hidegfront után melegfront, aki frontérzékeny, tudja, hogy melyik, milyen panaszt hoz. Mozgásszervi panaszok, migrén, fejfájás a leggyakoribbak. Milyen hatással vannak ránk a különféle frontok?

Az új évszak beköszöntével – az átlagos 72-96 óra helyett – akár naponta követhetik egymást a különböző időjárási frontok. Ez pedig nemcsak nyugtalansággal, koncentrációzavarral, ingerlékenységgel járhat, hanem akár fájdalmas is lehet, hiszen az arra érzékenyeknél gyakran okoz migrént, ízületi betegeknél, gyomorfekélyeseknél a panaszok fokozódását. Mit tehetünk azért, hogy az időjárás változásai minél kevésbé viseljenek meg? Íme néhány jó tanács.

A migrénes fejfájásról - Soulwell Pszichológiai Rendelő

Frontok: mivel állunk szemben?

Az időjárást, a fronthatásokat ma már különböző mobilapplikációkkal, neten is nyomon követhetjük.

Ha előre készülünk rá, a frontérzékenység jól kezelhető, ám ehhez lényeges, hogy tudjuk. mire vagyunk érzékenyek, s milyen tünetekre számíthatunk. Rendszeres panaszainkkal mindenképp forduljunk háziorvosunkhoz, aki segít kizárni egyéb betegségek lehetőségét, s megtalálni a megfelelő megoldást tüneteink enyhítésére.

Amikor hidegfront érkezik

A levegő hőmérséklete és a páratartalom csökken, ugyanakkor nő a légnyomás. A következő tünetek léphetnek fel: heves szívdobogás, vérnyomás-emelkedés, nyugtalanság, alvászavarok. Erősödhetnek a reumatikus és a gyomorfekéllyel járó fájdalmak, gyakrabban jelentkezhetnek keringési problémák, asztmás és epilepsziás rohamok egyaránt.

Ha a melegfront közelít

A levegő hőmérséklete és a páratartalom emelkedik, a légnyomás csökken. Már a front megérkezése előtt pár órával, számíthatnak bizonyos tünetek megjelenésére az erre érzékenyek. Ilyen lehet: a szaporább pulzusszám és légzés, fáradtság, esetleg ingerlékenység, migrénes fejfájás. Nőhet az infarktus veszélye, erősödhetnek az allergiás tünetek, a gyulladásra való hajlam, csökkenhet a vérnyomás, sőt depresszió és alvászavar is kísérheti. Fokozódhat a balesetveszély, hiszen figyelmünk csökken.

Kiket érint a front?

Jó tudni, hogy főként a túlhajszolt, gyengébb fizikumú emberek életét nehezíthetik meg a frontok. Érzékenyebbek lehetnek ugyanakkor az érrendszeri betegségben szenvedők, a kisgyermekek, az 50 év felettiek, a túlsúllyal vagy immunproblémákkal küzdők egyaránt.

Hogyan védekezzünk fronthatás esetén? Pihenjünk!

Fontos még, hogy változatosan és egészségesen táplálkozzunk, fogyasszunk vitamindús étkeket, rendszeresen mozogjunk, illetve hagyjunk időt a regenerálódásra, feltöltődésre is.
Lehetőség szerint tartózkodjunk minél többet a szabadban, igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot.
Segíthetnek továbbá a káliumban és magnéziumban gazdag ételek például: banán, paradicsom, narancs, burgonya, búzakorpa stb.
Különböző gyógynövényekkel is támogathatjuk szervezetünket, ilyen lehet akár a levendula, a citromfű vagy a cickafarkfű is. Alkalmazásukhoz, és egyéni igényeinkhez érdemes fitoterapeuta tanácsát kérni.

Frontérzékenység szűrővizsgálat

A speciális időjárás-érzékenységi szűrővizsgálatok segítenek feltárni, hogy ki mennyire érzékeny az időjárási hatásokra, és hogy milyen mértékű a veszélyeztetettsége. Az erősebben érintettek részletes kivizsgálást is kérhetnek, amelynek során egyéni Meteo-Profilt is felállítanak a szakemberek. Utóbbira akár ingyenes lehetőség is van a meteoklinika.hu online kérdőívének kitöltésével. A Meteo-Profil alapján a klinika meteogyógyászai pontos, személyre szóló előrejelzéseket tudnak készíteni, és megfelelő egyéni gyógymódokat ajánlanak a panaszok megelőzésére és enyhítésére.

2023. április 20., csütörtök

Létezik mellékhatásmentes gyógyszer?

Kiábrándító tény, és egyben a gyógyszerhatástan alaptétele, hogy a gyógyszerek hatása és azok mellékhatása egymástól elválaszthatatlan.

Hatóanyag kölcsönhatások- Trombózis- és Hematológiai központ

A hatóanyagok gyógyszergyári formulálásának a változtatásával és a gyógyszerbevétel módjának a helyes megválasztásával egyes mellékhatások ugyan enyhíthetők, de általában azok kiiktatására nincs lehetőség.

A hatásból következhet a mellékhatás

Számos példa említhető, amik mind-mind azt támasztják alá, hogy egy hatóanyag terápiás hatásmechanizmusa ismeretében az általa kiváltott mellékhatások egy része előre „megjósolható”. Elég az antibiotikumok baktériumokat elpusztító hatását felhozni, ami nem csak a kórokozó mikroorganizmusokra korlátozódik, így az antibiotikumok szedésének a bélflóra jótékony baktériumai is áldozatul esnek. Ezzel magyarázható az antibiotikum-kúrák mellékhatásaként nagy gyakorisággal fellépő hasmenés vagy puffadás.

A vény nélkül is kapható fájdalom- és lázcsillapító hatóanyagok (pl. ibuprofén, diklofenák, naproxen) hatásmechanizmusát (ún. ciklooxigenáz enzimek gátlása) megismerve az is nyilvánvaló, hogy miért vezethetnek ezek a hatóanyagok a gyomor- és bélrendszeri nyálkahártya károsodásához. Tény, hogy ez a hatás minden – ebbe a hatástani csoportba tartozó - hatóanyagnál eltérő mértékben jelenik meg, de valamennyiüknél jelen van. A mindennapi gyógyszerszedési gyakorlat szempontjából lényeges az is, hogy mekkora dózisban, mennyi ideig szedi a beteg ezeket a patikaszereket, ugyanis azok is befolyással vannak arra, hogy mekkora a gyomor- és bélnyálkahártya károsodás, például egy fekély létrejöttének a rizikója.

Vannak előre nem jósolható mellékhatások

A mellékhatások egy része „véletlenszerű”. Nem mondható meg, hogy időseknél vagy fiataloknál lép fel elsősorban, vagy milyen életmódbeli faktorok (pl. dohányzás, alkoholfogyasztás) fokozzák annak a rizikóját. Ide sorolható például a gyógyszerek hatóanyagaival vagy segédanyagaival szembeni való allergia.

Minél újabb egy gyógyszer, annál több a mellékhatása?

Új gyógyszert írt fel az orvos. Miután kiváltja a beteg a patikaszert és otthon részletesen tanulmányozza annak a betegtájékoztatóját, kicsit szkeptikussá válik. Több soron keresztül csak a mellékhatásokat sorolják fel. Ezzel szemben: egyáltalán nem biztos, hogy az új hatóanyagok gyakrabban vezetnek mellékhatásokhoz, netán súlyosabb mellékhatásokat váltanak ki, mint a régiek. Ellenben a jelenlegi gyógyszer törzskönyvezési előírások megkövetelik azt, hogy a ritkán előforduló mellékhatások is feltüntetésre kerüljenek a betegtájékoztatókban - akkor is, ha az 10 000 emberből mindössze egynél jelentkezett.

A mellékhatásokat jelenteni kell

A forgalomba került gyógyszerek mellékhatásainak a regisztrálása folyamatos, az a gyógyszerpiacra való bekerülést követően évekig, évtizedekig tart. Lényeges, hogy ennek a gyógyszer alkalmazás biztonságossága szempontjából lényeges folyamatnak a betegek is aktív részesei legyenek azáltal, hogy ha mellékhatásokat tapasztalnak, akkor azokat jelentik – pl. a gyógyszerészüknek vagy a kezelőorvosuknak.

Mennyi és milyen súlyosságú mellékhatás az „elfogadható”?

Vannak mellékhatások, amik idővel enyhülnek. Előfordulhat, hogy a beteg egy új hatóanyagú vérnyomás csökkentőt kapott, ami a szedés első napjaiban hasmenéshez vezet; majd később ez fokozatosan megszűnik. Léteznek azonban olyan mellékhatások is, amik akkor jelentkeznek, akkor érezhetők, ha már hosszabb ideje szedi a beteg az adott gyógyszert, ilyen például a szteroid gyulladásgátlók szedése okozta gyomornyálkahártya-károsodás.

Amennyiben a tapasztalt mellékhatások súlyosak, életveszélyesek, a gyógyszerek hatóságilag visszavonásra kerülhetnek, azok forgalmazása megszűnik. Napjainkban is van példa rá, hogy pár évig használt szerek tűnnek el a gyógyszerpiacról.

A hatásokat és a még elviselhető mellékhatások súlyosságát minden esetben mérlegelik a szakemberek. A daganatellenes szereknek számos mellékhatása van (pl. hányás, szédülés, hajhullás, vérképi elváltozások), mégis alkalmazzák azokat, mivel a gyógyszerek szedése által biztosított egészségbeli javulás messze felülmúlja a mellékhatások jelentette kellemetlenségeket. Valószínűsíthető, hogy egy fejfájás csillapítására szolgáló gyógyszer egy ehhez hasonló mellékhatás-spektrummal nem maradhatna forgalomban.

2023. április 10., hétfő

Mesterséges aromák

Ételizesitő aromák buy in Kerepes on Magyar

A mesterséges aromák vonatkozik az ízeket hivatottak pótolni. Ezeket legtöbbször az eredeti íz megváltoztatására használják, például kakaópor nélküli csokoládét állítanak elő. Ilyenkor a vásárló érzékszerveinek átveréséről van szó, ráadásul ezek a vegyi úton előállított adalékanyagok az egészségünket is károsíthatják.

Egy élelmiszeriparban közkedvelt mesterséges aroma több száz, netán több ezer különböző kémiai vegyületből tevődik össze. A kedvenc mű ízek kikísérletezésére a gyártók nem sajnálnak hosszú éveket áldozni, hiszen a fáradtságos munka kifizetődő. Miután a mesterséges aromákra a vásárlókat rászoktatták, ragaszkodni fognak az ezeket tartalmazó ételekhez, tulajdonképpen ízfüggővé válnak, és hagyják magukat manipulálni.

Ha a mesterséges aromákról van szó, vegyük példaként a vanillin különböző változatait. Amennyiben egyenesen a vanília magvakból nyerik ki az aromát – és csak abból –, a címkén a természetes aroma jelölés szerepel. Amikor valamilyen természetes anyagból – vagy több keverékéből – állítják elő, ami az „ál-vanillin” esetében leggyakrabban a kurkuma (E 100), a címkén ezt természetazonos ételízesítő aromaként tüntetik fel. A kémia fejlődése lehetővé tette az aromát létrehozó molekulák meghatározását és lemásolását. Az ilyen módon készült vanillin csomagolásán a szintetikus aroma kifejezést használják.

Mielőtt még azt hinnénk, hogy jól választottunk, nem árt tisztában lennünk azzal, hogy még a természetes sem feltétlenül természetes. A természetesnek nevezett aromát gyakran oldószeres kivonással, illetve mikrobiológiai módszerrel nyerik ki növényi vagy állati eredetű alapanyagokból. Vegyi szintézissel készülnek a természetazonos aromák: ezek olyan vegyületek, amelyek kémiailag azonosak az utánozni akart természetben előforduló aromával. Ennél is rosszabb a mesterséges aroma, ez ugyanis még kémiai szempontból is eltér attól az anyagtól, amit a termék természetes formájában eredetileg tartalmazna. A helyzetet nehezíti, hogy sok terméken régen láttunk E számokat, manapság viszont azoknak a vegyik anyagoknak a nevét írják oda, amiket ezek a számok takarnak, összezavarva így a vásárlót.

Kevesen tudják, hogy létezik termékemlék, más néven ízmemória, tehát amikor eszünk valamit, vagy jót, vagy rosszat, az agyunk azt jegyzi. Amikor éhesek vagyunk, agyunk több ezer, vagy több százezer termék közül válogat, és kiválasztja a kedvére valót. A karamell például cukorból és etil-vanillinből (E 150) tevődik össze, ezzel ízesítnek különböző édességeket, süteményeket, amikkel függést lehet kiváltani. És itt vannak a sós ízek, ilyen a híres E621-es nátrium-glutamát, amit egy japán kutató fedezett fel, és azt találta, hogy önálló íze nincs a glutamátnak, viszont, viszont sós, fehérjedús ételekhez hozzáadva- pizzák, levesporok, húsos ételek – harmonizálja az ízeket. Ezért van az, hogy annyian kedvelik, de otthon nagyon nehéz ilyen ízeket előállítani. Azok a gyerekek, akik glutamátos ízeken nőnek fel, nem fogják értékelni a salátát, a gyümölcsöt, hiszen unalmasnak tartják. A számos növényben, köztük a málnában és a fahéjban fellelhető aromaanyag a kumarin (C9H6O2), amely nagy dózisban súlyosan károsíthatja a májat. Egy termék minél silányabb minőségű, általában annál több mesterséges aromával bolondítják meg. És itt vannak még a mű gyümölcs ízek, amiket fagylaltokba, joghurtokba, szénsavas üdítőkbe tesznek. Az ananász íz nem más, mint etil-acetát, ami egyébként bőr-és textil tisztító, vagy az aldehid C17, ami a meggyes jégrém ízesítője is lehet, festékek, műanyagok és gumik gyártásnál is használják. Ezeket elvileg bevizsgálták, azaz nem minősítették egészségre károsnak, ha utóbb kiderül, hogy mégis, akkor legfeljebb visszavonják.

A mesterséges aromák emésztőrendszeri zavarokat, hasmenést, légzőszervi problémákat, allergiát, nyálkahártya problémákat, magatartászavarokat okozhatnak, emellett károsítják a májat, a vesét és az idegrendszert. Éppen ezért, ha egy étel címkéjén háromnál több E szám található, azt semmiképp se adjuk gyerekeknek! Tartsuk szem előtt, hogy a kemikáliák és méreganyagok hosszú távon felhalmozódhatnak szervezetünkben, ami súlyos betegségek kialakulásához vezethet.

Szinte nem létezik olyan élelmiszeripari termék, amelynek címkéjén az adalékok között ne szerepelne valamilyen – és legtöbbünk számára semmitmondó − E betű. Legtöbben ilyenkor színezékre, vagy tartósítószerre gondolnak, pedig az „E család” igen népes. Ide tartoznak –a fentieken kívül− az antioxidánsok, savasítók és savasság stabilizálók, csomósodás gátlók, mesterséges színezékek és édesítőszerek, habzásgátlók, sűrítők, zselésítők, aromák, só- és állagstabilizálók, térfogatnövelők, élesztő szerek, valamint a tartósító gázok.

Bár a forgalomban lévő „E”-k elvileg nem veszélyeztetik egészségünket, ne dőljünk be a turpisságnak! Egy termék mindig a napi megengedett „E” mennyiség határán marad − például a kenyér −, ennél többet nem tartalmazhat. De ha veszünk hozzá egy konzervet vagy felvágottat, sajtot, bizony túlléphetjük az egészségügyi határértéket. Arról nem is beszélve, hogy az előírások sem tévedhetetlenek: számos olyan „E” létezik, amit időközben betiltottak, mert kiderült: mégis károsítják a szervezetet. Szervezetünkben a bevitt adalékanyagok lassan felhalmozódnak, idővel a méregtelenítő szerveink már nem tudnak megbirkózni velük. Ennek jele a rossz emésztés, a gyengeség, a kedvetlenség. Ha nem lépünk közbe, felborul a bélflóránk egyensúlya, emiatt romlik az életfontosságú tápanyagok felszívódása, ami már az egész testünk működésére kihat.

2023. március 30., csütörtök

Gyógyhatású fűszerek

Létfenntartásunk alapja az étkezés. Minőségével egészségünket is befolyásolhatjuk. Neves szakemberek állítják, hogy a fűszereknek meghatározó jelentőségük van az egészség fenntartásában. Fűszerezni tehát szükséges, egészséges, sőt pompás élvezet.

Képtalálat a következőre: „fűszerek”

A fűszerek használata az emberiség múltjából eredeztethető. Már az ősember is fölfedezte az ételízesítőket, amikor táplálkozásra alkalmas növények után kutatott. Az ótestamentum is említi az ételek elkészítéséhez nélkülözhetetlen növényeket. A Sába királynőjéről szóló történetből kiderül, hogy a fűszer nemcsak az egyik legfontosabb árucikke volt a Földközi-tenger menti birodalmak közötti kereskedelemnek, hanem egyenértékű volt az uralkodóknak ajándékba vitt drágaságokkal. 1519-ben Magellán, V. Károly megbízásából öt hadihajóval indult útnak a híres fűszerszigetek elfoglalására. Az útról 1522-ben mindössze egy hajó, de benne 700 mázsa fűszer érkezett vissza. A fűszerek értéke bőven fedezte a veszteségeket.

Táplálkozásunkban szükség van a fűszerekre, mivel élvezetessé teszik az alaptápanyagokat. segítik, hogy a szervezet az elfogyasztott ételt megfelelően hasznosítsa. Ízük és illatuk hatására megindul a nyálképződés. A fűszerek ésszerű fogyasztása az emésztést is könnyebbé teszi. Az ügyes kismama sokat tehet annak érdekében, hogy jól összeállított étrendje és megfelelően ízesített, fűszerezett fogásai segítsék a baba emésztését. A fűszernövények az általános anyagcsere-folyamatok során alakítják át a felvett tápanyagokat.

A fűszerekkel külsőleg alkalmazva is találkozhatunk. Ilyen a mustármag. A fehér és fekete mustárt erősebb hatásúnak tartják. A XIX. században a gyermekek hűléses megbetegedéseinél mustártapaszt használtak. A tapaszt mustárlisztből (mustármagok őrleménye) készítették. A mustárliszthez annyi hideg vizet adtak, hogy sűrű állagúvá váljon. A pasztát egy kendőre terítették, majd egy gézréteget tettek a mustármassza fölé. Az így elkészített tapaszt 10 percre a gyermek mellkasára helyezték. Nagyon jó nyugtató hatása volt, és kimelegedést okozott. A felnőttek esetében a tapaszt beteg ízületekre tették, és ugyanezen célból az alkohollal higított mustárolaj bedörzsölését is gyakorolták.

Számtalan fűszer érkezik külföldről, melyeket már jól ismerünk és oly mértékben hozzászoktunk, hogy a hazai fűszernövényeket alig használjuk. Ki ismeri még a rozmaringot, és ki tudja róla, hogy főzéshez, sütéshez milyen kiváló fűszer? Melyik kertben nő még bazsalikom, borsikafű, citromfű? Ennek oka, hogy széles körben elterjedt, hogy a magyar konyhai füveknek nincs igazán fűszerező hatásuk. Ez azonban nem felel meg az igazságnak. Aromájuk enyhébb, mint a legtöbb külföldi fűszernek, de ez egyáltalán nem baj. Főleg a babák esetében, hiszen a kicsik ételeit kezdetben enyhe fűszerekkel tanácsos ízesíteni.

Ha a mindennapi ételek ízesítéséhez borsot, paprikát, szegfűborsot és egyéb fűszer magvakat használunk, akkor erős ingerlő hatásuk miatt károsítják a száj nyálkahártyáját és később a gyomor-bélcsatornát. Tehát óvakodni kell az állandó és mértéktelenül erős fűszerek használatától.

2023. március 20., hétfő

A bélgyulladás

Tanulmány: A kannabinoidok segíthetnek a bélgyulladás kezelésében ...

A divertikulitisz, más néven a bélgyulladás gyakori civilizációs betegség, a kialakulásához hozzájárulhat a rostszegény táplálkozás: ha nem tartalmaz elegendő rostot az étrendünk, nagy eséllyel jelentkezhet székrekedés.

Ilyenkor a szervezet nem képes a tisztulásra, és a bélrendszerben pangó ételmaradványok könnyen fertőzéseket és bélgyulladást, vagyis divertikulitiszt okozhatnak. Néhány életmódbeli változtatással azonban rengeteget tehetünk azért, hogy megelőzzük, illetve enyhítsük a már kialakult tüneteket.

Nemcsak nagyobb eséllyel kerülhetjük el a betegséget, de a már meglévő bélgyulladást is enyhíthetjük, ha a rostokat zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű pékáruk formájában visszük be szervezetünkbe. Ha arra is figyelünk, hogy magas E-, C-vitamin és cink tartalmú ételeket együnk, tovább erősíthetjük a szervezetünket.

Ha antibiotikum kúra után vagyunk, különösen ajánlott a joghurt fogyasztása, ugyanis az agresszív gyógyszerek nem csak a káros, de a hasznos baktériumokat is elpusztítják, amelyek a bélrendszerünket védik a kórokozóktól. A natúr joghurt sokat lendíthet szervezetünk védelmi vonalainak újraépítésében.

Az étkezés mellett ugyanolyan fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékkal lássuk el a szervezetünket. Főként a teát, az ásványvizet és a frissen préselt gyümölcsleveket részesítsük előnyben. Legalább napi 2 liter folyadékot fogyasszunk, így fellazítjuk a székletet, megkönnyítve a bélsár kiürülését a belekből.

2023. március 10., péntek

4 tanács amivel sikeres lehet a diéta

A nyári hónapok nem múlnak el nyom nélkül. A fagyik, lángosok, koktélok és rendszertelen étkezés okoznak némi meglepetést, ha fel szeretnénk venni kedvenc farmerünket, ami tavasszal tökéletesen állt rajtunk. Nem meglepő, hogy az őszi időszak az egyik legnagyobb fogyókúrás időszak a január után. A szakértő szerint ősszel a nők többsége komoly életmódváltásba kezd, rendszeresebben és tudatosabban étkezik. Lássuk, mit tehetünk azért, hogy minél gyorsabban megszabaduljunk a kilóktól?

1. Több saláta, több zöldség

A zöldségeket bármikor fogyaszthatjuk, és szinte bármennyit ehetünk is belőlük, hiszen tele vannak ásványi anyagokkal, szebbé teszik a bőrünket és jól kombinálva bizony remek éhségűzők is!
Mely zöldségek a legjobbak diéta alatt?
A saláta-, káposzta- és hagymafélék remek választás, magas víztartalma miatt az uborka, valamint a paradicsom is. A legjobb zsírégetők pedig a zeller, a cékla, spenót és a brokkoli!
A kukoricát és krumplit viszont jobb, ha kerülöd, ha látványos eredményt szeretnél!

2. Fogyassz minőségi fehérjét!

„A legtöbbször igaz a népességre, hogy jóval több szénhidrátot fogyasztunk, mint kellene. Ennek eredménye a gyors hízás. Hogy miért? A szénhidrát rendkívül gyorsan hasznosul, megdobja a vércukorszintet, de ismét gyorsan éhségérzetet generál. A másik leggyakoribb hiba a koplalás, ami miatt testünk nem a zsírt kezdi el bontani rólunk, hanem az izmokat, ami által igaz vékonyabbnak tűnünk (egy darabig), viszont lelassul az anyagcserénk, vagyis amint már éhezteted magad, akkor a tested vészreakcióból elkezd tárolni és zsírt halmozni, ami pedig hízáshoz vezet” –árulta el Handl Tamara, a Turbó Diéta szakmai vezetője. „A fehérje diéta lényege, hogy az étrendedben megváltoztatod a tápanyagbeviteli arányokat: kevesebb szénhidrátot, és sokkal több fehérjét eszel, ezzel támogatva az izomzat megtartását és a zsírégető folyamatokat. Ezt a tápanyagbeviteli arányt nagyon egyszerűen elérheted egy magas fehérjetartalmú étkezést helyettesítő fehérje turmixporral! Ez teljesértékű étkezésnek fog számítani, mivel tartalmazza a megfelelő fehérje, ásványi anyag és vitaminbevitelt! Ha pedig belevágsz egy 14 napos intenzív Turbó Diéta fehérje kúrába, nem lesz leterhelve az emésztőrendszered, így sokkal könnyebbnek fogod magad érezni, ezáltal pedig boldogabb, és kiegyensúlyozottabb leszel! Ráadásul időt is spórolsz, hiszen nem kell főzőcskézned.

3. Reformáld meg a folyadék-fogyasztásodat!

A folyadékfogyasztásra feltétlenül ügyelned kell ősszel is! A legjobb még mindig a tiszta víz, ám ez természetes módon unalmassá válhat egy idő után. Azonban semleges íze miatt pont a víz az, amit a legkönnyebben ízesíthető, változatossá tehető. A legismertebb praktika, hogy citromot vagy grépfrútot facsarsz bele, de zöldségekkel (pl. uborka) vagy fűszernövényekkel (pl. menta, levendula) szintén ízesítheted. Diéta alatt a gyümölcslevek helyett érdemes inkább a zöldségleveleket választani. Ezek a cukortartalmát csökkenteni azzal, hogy magad préseled frissen, majd alaposan felhígítod vízzel.

4. Kerüld a rejtett kalóriákat!

A salátákban rengeteg rejtett kalória lehet, köszönhetően az olajos önteteknek, a sajtoknak vagy a kukoricának. És akkor nem beszéltünk a ketchupról, vagy a majonézről! Nagyon fontos, hogy ezeket a rejtett kalóriákat megpróbáld háttérbe szorítani, hiszen, ha odafigyelsz rájuk, elhagyásukkal is könnyen leadhatsz néhány kilót. Sok kicsi sokra megy, főleg, ha nem csak a napi, hanem a havi összes bevitelt veszed figyelembe.

2023. február 20., hétfő

Depresszió és étkezés

Nem is gondolná, de így hatnak testünkre a különböző színű ételek ...

Gyorsan eszem valamit, hangzik el gyakorta, de emögött semmiféle tudatosság nincs. Aki nem válogatja meg, hogy mivel táplálja a testét, hamar egészségügyi gondjai adódhatnak, enerválttá válik és állandósul nála a lehangoltság. Lássuk, mi az, amit érdemes elhagyni, és mit ajánlott beiktatni az étrendünkbe a jobb közérzet érdekében.

Lehangoltság, gyarapodó kilók, a hormonháztartás zavara, csupa olyan dolog, ami a cukor elhagyása mellett szól. Persze nemcsak emiatt érdemes kiiktatni, hanem mert a túlzott cukorfogyasztás elgombásodáshoz, magas vérnyomáshoz, cukorbetegséghez, fogproblémákhoz vezet.

Sokak által kedveltek az állati eredetű zsiradékok, beleértve zsíros tejtermékeket, ám ezek szoros összefüggésbe hozhatók több súlyos betegséggel. Ilyenek a szív- és érrendszeri megbetegedések, a stroke, a vastagbéldaganat, a mellrák, a prosztatarák és az állandó lehangoltsággal társuló depresszió. Ezek az ételek jelentősen lecsökkentik az emésztésünk hatékonyságát, puffadást, székrekedést okoznak, rontják a táplálék felszívódást, károsodik a bélflóra és gyengül az immunrendszer.

Egészségtelen ételeinket sokszor szénsavas üdítővel öblítjük le. Puffadást idéznek elő, zavart okozhatnak a szervezet méregtelenítésében, megterhelik a májat, a vesét, felborítják a vízháztartást, elsavasítják a szervezetünket.

A dietetikusok azt javasolják, hogy olyan ételek fogyasszunk, amik hozzájárulnak a dopaminszintünk növeléséhez és elűzik a lehangoltságot. Ezek tartósan megemelik a boldogsághormonként is emlegetett dopaminszintet az agyban, ami örömérzetet vált ki, oldja a stresszt és fokozza a teljesítőképességet.

Emellett iktassunk be az étrendünkbe tirozin tartalmú dopaminszint növelő mandulát, avokádót, dióféléket, szezámmagot, tökmagot és banánt, avokádót, továbbá zöld, piros, sárga zöldségeket és gyümölcsöket.

Ha édességet kívánunk együnk meg néhány kocka jó minőségű étcsokoládét, ami gyorsan növeli az dopaminszintjét, gazdag káliumban, magnéziumban és antioxidánsokban. Ugyanilyen jó választás a különféle gyümölcsökkel kombinált rostokban bővelkedő zabkása, ami esőrendű szénhidrátforrásként feltölt energiával, növeli a szellemi és a fizikai teljesítményt, a benne található pantoténsav és B-vitaminok megnyugtatják az idegrendszert.

A csokoládéban, zabpehelyben, szárított datolyában, joghurtban, túróban, halakban, szezámmagban, napraforgómagban, tökmagban és földimogyoróban előforduló jelentősebb mennyiségű triptofán ugyancsak pozitívan hat a hangulatainkra. A triptofán - amiben a spirulina alga is bővelkedik - segít megküzdeni az alvászavarral, stresszel, szabályozza az étvágyat és javítja a hangulatot.

2023. február 10., péntek

A füled sokat elárul az egészségi állapotodról

A fülünkre nem feltétlenül fordítunk nagy figyelmet, pedig sok esetben már egy-két apróság is fontos dologra utalhat. Akár a fülcsengésről, akár a bőrödről van szó, mindezekkel üzenni próbál a tested. 

1/6 Ránc a fülcimpa előtt

Ha a fejed és a fülcimpád találkozásánál észreveszel egy ráncot, érdemes mostantól jobban odafigyelned a koszorúereidre. Szakértők szerint ugyanis ez arra utalhat, hogy nincs minden rendben velük. Úgy vélik, a fülnél és a szívnél található kisebb vérerekben lerakódás lehet, és ez ilyen tünetet produkálhat a bőrön. Összességében ez még nem jelent gondot, inkább innentől kezdve arra kellene figyelned, hogy egészségesebben étkezz. Ha viszont ehhez más tünetek, például légzési nehézségek, mellkasi fájdalom jelentkezik, kérd ki orvos véleményét!

2/6 Fülcsengés

Emberek milliói tapasztalják meg gyakran a fülcsengést, így ezzel a problémával nem vagy egyedül. Noha általában ezt a hangos zajok váltják ki, van, hogy egészen más dolog bújik meg a háttérben. Például egy fülfertőzés vagy bizonyos gyógyszerek egyaránt előidézhetik a hangot. Sőt, szakértők megállapították már, hogy sok esetben összefüggésben áll ez a magas vérnyomással vagy magas koleszterinszinttel, esetleg a hormonális változásokkal.

3/6 Viszkető fülek

Nagyon sokszor érzed azt, hogy a füleid (vagy akár csak az egyik) rendkívül viszketnek belül, és hiába próbálod megvakarni, ez egyszerűen nem múlik el? Ha már régóta küzdesz a problémával, érdemes szakértői segítséget kérned, hiszen meglehet, hogy gombás fertőzés okozza, vagy ekcéma van a füleidben! Ha előbbi, akkor fehér darabkákat találhatsz a füleidben, ha viszont az utóbbi, akkor vörössé válhat a hallójáratod. Ezt is fontos kezelni, hiszen a sok vakarás szintén fertőzést alakíthat ki, amit sokkal nehezebb meggyógyítani. A lényeg, hogy ne vedd félvállról a viszketést, hiszen rövidtávú halláskárosodást is szenvedhetsz miatta.

4/6 Fülfájdalom

Ha érzed, hogy belülről fáj a füled, még nem kell azonnal komoly dologra gondolni. Van, hogy egy fertőzés áll a háttérben, esetleg allergia, de az is megesik, hogy a fülzsír okoz problémákat. Ugyanakkor orvosok szerint egy rossz fog vagy begyulladt torok is előidézheti a kellemetlen tüneteket. Érdemes átgondolni, mivel lehet összefüggésben a fájdalom, hogy minél hamarabb megtaláld a leghatékonyabb kezelést.

5/6 Vörösödő fül

A füled lehet vörös attól, hogy elpirultál, de okozhatja ennél összetettebb dolog is. Az egyik ilyen a hormonális változás, amibe a menopauza is beletartozik. A hőhullámok sok esetben az arcon és a test felső részén erősek, ami a füleket is érinti. Ha épp változókorban vagy, akkor valószínű, hogy a vörös füleket ez a probléma okozza. A másik, ennél ritkább gond az úgynevezett RES, azaz vörösfül-szindróma. Ilyenkor a színelváltozás mellé nagy fájdalom társul, de orvosok még mai napig keresik ennek kiváltó okát.

6/6 Érzéketlenség

Ha a füled kicsit zsibbadtnak érződik, figyelj oda arra, nincsenek-e más tüneteid is. Amennyiben a karodat is nagyon gyengének érzed, valamint az arcidegeid néha megránganak és nehezebben tudsz beszélni, lehet, hogy stroke-od van, ebben az esetben pedig azonnal hívnod kell a mentőket. Ha ezt nem tapasztalod, csak a füleid tűnnek kicsit zsibbadtnak, az sem kizárt, hogy a vércukorszinteddel vannak gondok, de általában sokkal kisebb a probléma. Van, hogy az ideg sérült meg, vagy egy fertőzés okozza a kellemetlen érzést.

2023. január 28., szombat

Időszakos böjt

Az időszakos böjt nem fogyókúra, sőt valójában nem is böjt a szó eredeti értelmében, hanem a napi étkezési idő beszűkítése általában egy 8 órás „időablakba”. Ekkor az utolsó és a másnapi első étkezés között valóban eltelhet 16 óra is.

Ezt az étkezési idő átállást azonban csak akkor szabad beiktatni valakinek az életébe, ha nála már tartósan nincsenek falási rohamok, édesség vagy tésztafélék, illetve kenyér utáni vágy.

Ez azt jelenti, hogy az illetőnek már állandóan jó szinten van a vércukra, és nincs inzulinrezisztenciája. Ekkor már nem jár semmilyen nehézséggel ennek az étkezési időpont változtatásnak a bevezetése.

2023. január 18., szerda

Az otthoni fogfehérítés veszélyei

A hófehér, hibátlan mosoly az igényes megjelenés alapját képezi. Sajnos sokan nem akarnak nagyobb összeget kiadni egy fogorvosnál végzett, szakszerű fogfehérítésre. Léteznek otthon is elvégezhető, kedvező árú fehérítési módszerek, házi praktikák is, de nem árt, ha tisztában vagyunk avval, hogy miért nem jó ötlet ezeknek a módszereknek az alkalmazása.

fogfehérítés, veszélyes, fogzománc, fogak védelme

Ismert módszer a szódabikarbóna és citromlé keveréke, ám ez többet árt, mint használ. Hosszú évtizedekig ez a praktika volt a legismertebb a fogak fehérítésére, hisz tényleg látványos a fehérítő hatása. Sajnos a savas hatás miatt a fog felszíne érdes lesz a fehérítés után, a fogzománc is megsérülhet, így a szennyeződések könnyebben megtapadnak, ezért a kezelés után idővel sárgábbak lehetnek a fogak, mint előtte.

A citrusfélék levével való öblögetés vagy a héjukkal való átdörzsölés is káros, hiszen a gyümölcsben lévő citromsav károsíthatja a fog felszínét és a fogból kalciumot kivonva roncsolja a zománcot.

A drogériákban kapható fogfehérítő krémek sem biztosítanak tartós megoldást. Ezek a fogkrémek nem tartalmaznak olyan anyagokat, melyekkel garantálni lehet a tartós fehérséget. A hatékonyságot a bennük található szemcsék adják. Fogmosás során így az apró szemcsék ledörzsölik az elszíneződéseket, ám a fogak védőrétegét is koptatják. A kopás pedig érzékenységet okozhat, sőt a szemcsék a gyomor nyálkahártyáját is irritálhatják.

Időnként feltűnik egy-egy termék, ami több árnyalatnyi fehérítést ígér. Fontos, hogy az elszíneződést okozó tényezők – kávé-, vörösbor- és teafogyasztás, dohányzás – kiiktatása, csökkentése nélkül nem garantálható tartós fehérség. Másrészt ha valóban hatékony szerről van szó, akkor valószínű, hogy nagy koncentrációban tartalmaz fehérítő anyagot, amely veszélyes is lehet. A káros anyagok helyett a jó megoldás a lézeres fogfehérítés, mellyel valóban hatékonyan tüntethetőek el az elszíneződések.

A sós dörzsölésre is sokan esküsznek, pedig ez sem veszélytelen. A só szemcséi koptathatják a fog felső rétegét, ez pedig később problémákat okozhat. Ez a módszer könnyen felsértheti az ínyt is, melynek gyulladása a fogak elvesztéséhez vezethet.

Látható, hogy az a megnyugtató megoldás, ha a fogak fehérítését hozzáértő szakemberre bízzuk. A fehérítés megkezdése előtt mindenképpen érdemes felkeresni egy fogorvost, hisz az alapos tisztítás, a fogkő eltávolítása, azaz a mindenre kiterjedő dentálhigiéniai kezelés elengedhetetlen a fehérítés sikerének érdekében. A fogszuvasodást és egyéb problémákat is kezelnie kell a szakembernek. A fehérítő eljárások csak az eredeti fogakon hatékonyak, a tömések és pótlások anyagába a fehérítő nem képes behatolni, illetve a gyökérkezelt fogak esetében a belsőleges fehérítést kell alkalmazni.

A lézeres fogfehérítés nem csak a fogak biztonsága és a hatékonyság miatt jobb választás, de segít, hogy a fogak egészségesebbé, kevésbé érzékennyé váljanak. A kezelés teljes mértékben fájdalommentes és orvosi alapokon nyugszik, így teljes mértékben biztonságban érezhetjük magunkat.

2023. január 8., vasárnap

Az árpafű mint szuperélelmiszer

Az árpafű, mint szuperélelmiszer sokkal több, mint egyszerű egészségvédő növény. Tele van antioxidánsokkal, így segít, hogy a szervezetünk megszabaduljon a méreganyagoktól. Bővelkedik rostokban, táplálja a probiotikus baktériumokat és visszafogja a gyomorsav termelődését. Kínában már évezredekkel ezelőtt is alkalmazták méregtelenítésre, mert kiváló lúgosító és vértisztító hatású.

Friss árpa és a belőle készült préselt ital, az árpafűlé és a porított formája.

A növényi rostok fogyasztása megtisztít a salakanyagoktól. Mivel az árpafű bővelkedik rostokban, fogyasztása elősegíti a vastagbélben lerakódó káros anyagok távozását. Ráadásul a rostok megelőzik a székrekedést, valamint csökkentik a visszerek és az aranyér kialakulásának valószínűségét. Az árpafű nemcsak a mérgektől szabadít meg minket, hanem lúgosít és ez segíti a jótékony baktériumok szaporodását, ami hozzájárul a bélflóra egyensúlyához. Amennyiben a bélflóránk egészséges, az immunrendszerünk is megfelelően működik, így elkerülnek bennünket a betegségek. Immunerősítő hatásához hozzájárulnak a benne található antioxidánsok.

Az árpafű klorofilltartalma túlmutat azon, hogy egyszerűen megtisztítja a szervezetünket. Ennek az összetevőnek köszönhetően javul a szervezet oxigénellátása és gátolja a fertőzések kialakulását. Megfelelő mennyiségben alkalmas a baktériumok, a penész és az sarjadzó gombák, például a Candida-albicans közömbösítésére. Emellett a klorofill a májat és a vesét tisztítja, miközben enyhe hashajtó hatásával fellép a székrekedés ellen. Ez a szuperélelmiszer mentális támaszt is nyújt: megnyugtat és oldja a stresszt.